Reklama

Reklama

Część Ukraińców mieszkających w Polsce zaczyna świętowanie Bożego Narodzenia. Jakie mają zwyczaje?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PAP

Część Ukraińców mieszkających w Polsce zaczyna świętowanie Bożego Narodzenia. Jakie mają zwyczaje? - Zdjęcie główne

6 stycznia odbywa się Wigilia w obrządku prawosławnym | foto PAP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Niektórzy Ukraińcy w Polsce świętują podwójnie - w grudniu i w styczniu, zgodnie z dwoma obrządkami. Ukraińcy to w większości prawosławni, choć zdarzają się także katolicy czy protestanci. Święta Bożego Narodzenia wśród prawosławnych rozpoczynają się 7 stycznia i trwają trzy dni. Podobnie jak w Kościele katolickim poprzedza je Wigilia.

Reklama

Boże Narodzenie w obrządku prawosławnym

W kalendarzach cerkiewnych okres Bożego Narodzenia trwa trzy dni z rzędu 

"Pierwszego wspomina się pokłon trzech mędrców, drugi dzień świąt, czyli 8 stycznia według kalendarza gregoriańskiego - to tzw. Sobór Przenajświętszej Bogurodzicy (Sobor Preswjatoji Bohorodyci), który w jakieś mierze odpowiada w Kościele rzymskokatolickim obchodom świętu Świętej Rodziny, a trzeciego dnia upamiętnia się pierwszego męczennika za wiarę Chrystusową, św. Szczepana, po ukraińsku zwanego Stefanem" - powiedział PAP jezuita dr hab. Marek Blaza, profesor Akademii Katolickiej w Warszawie.

Obchody świąt Bożego Narodzenia poprzedzone są podobnie jak w Kościele katolickim w Polsce Wigilią, która po ukraińsku nazywa się Swjat-Weczir, co znaczy "Święty Wieczór", od którego rozpoczyna się kolędowanie.

Kościół Prawosławny Ukrainy zezwolił jeszcze w październiku 2022 roku na świętowanie w grudniu, razem z innymi wyznawcami chrześcijaństwa. Część Ukraińców przebywających w Polsce zdecydowała się na podwójne obchodzenie świąt, w grudniu i styczniu.

Jakie są tradycje bożonarodzeniowe w Ukrainie?

Ukraińcy nie dzielą się opłatkiem, lecz przyniesioną z cerkwi prosforą (pieczywem na zakwasie). Tradycyjna ukraińska wieczerza wigilijna składa się z dwunastu lub dziewięciu postnych potraw, w zależności od regionu. Na stole powinny znaleźć się: barszcz, ryba, grzyby, pierogi z fasolą lub kapustą, duszone ziemniaki, kompot z suszonych owoców oraz kutia. Ta ostatnia jest najważniejszym daniem. Przyrządza się ją z gotowanych ziaren pszenicy lub jęczmienia (na południu Ukrainy z ryżu) z dodatkiem miodu, maku i bakalii. 

Obchody Bożego Narodzenia rozpoczyna służba w cerkwi, tzw. Wełyke Poweczirja. Modlitwy zaczynają się o północy, a kończą około 4–5 rano. Wedle zwyczaju po powrocie z cerkwi domownicy powinni pozdrawiać się zdaniem Chrystos rożdajetsia! (Chrystus się rodzi!), na które odpowiada się Sławimo joho (Sławmy go). 

Podczas świąt Bożego Narodzenia tradycyjnie odwiedza się rodziny.

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy