Boże Narodzenie w obrządku prawosławnym
W kalendarzach cerkiewnych okres Bożego Narodzenia trwa trzy dni z rzędu
"Pierwszego wspomina się pokłon trzech mędrców, drugi dzień świąt, czyli 8 stycznia według kalendarza gregoriańskiego - to tzw. Sobór Przenajświętszej Bogurodzicy (Sobor Preswjatoji Bohorodyci), który w jakieś mierze odpowiada w Kościele rzymskokatolickim obchodom świętu Świętej Rodziny, a trzeciego dnia upamiętnia się pierwszego męczennika za wiarę Chrystusową, św. Szczepana, po ukraińsku zwanego Stefanem" - powiedział PAP jezuita dr hab. Marek Blaza, profesor Akademii Katolickiej w Warszawie.
Obchody świąt Bożego Narodzenia poprzedzone są podobnie jak w Kościele katolickim w Polsce Wigilią, która po ukraińsku nazywa się Swjat-Weczir, co znaczy "Święty Wieczór", od którego rozpoczyna się kolędowanie.
Kościół Prawosławny Ukrainy zezwolił jeszcze w październiku 2022 roku na świętowanie w grudniu, razem z innymi wyznawcami chrześcijaństwa. Część Ukraińców przebywających w Polsce zdecydowała się na podwójne obchodzenie świąt, w grudniu i styczniu.
Jakie są tradycje bożonarodzeniowe w Ukrainie?
Ukraińcy nie dzielą się opłatkiem, lecz przyniesioną z cerkwi prosforą (pieczywem na zakwasie). Tradycyjna ukraińska wieczerza wigilijna składa się z dwunastu lub dziewięciu postnych potraw, w zależności od regionu. Na stole powinny znaleźć się: barszcz, ryba, grzyby, pierogi z fasolą lub kapustą, duszone ziemniaki, kompot z suszonych owoców oraz kutia. Ta ostatnia jest najważniejszym daniem. Przyrządza się ją z gotowanych ziaren pszenicy lub jęczmienia (na południu Ukrainy z ryżu) z dodatkiem miodu, maku i bakalii.Obchody Bożego Narodzenia rozpoczyna służba w cerkwi, tzw. Wełyke Poweczirja. Modlitwy zaczynają się o północy, a kończą około 4–5 rano. Wedle zwyczaju po powrocie z cerkwi domownicy powinni pozdrawiać się zdaniem Chrystos rożdajetsia! (Chrystus się rodzi!), na które odpowiada się Sławimo joho (Sławmy go).
Podczas świąt Bożego Narodzenia tradycyjnie odwiedza się rodziny.
Komentarze (0)