Reklama

Reklama

Dziś Dzień Czarnego Kota. Jakie jeszcze przesądy cieszą się dużą popularnością? [TOP 10]

Opublikowano: śr, 17 lis 2021 11:18
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Polska i świat 17 listopada według kalendarza świąt nietypowych przypada Dzień Czarnego Kota. Nawet ci, którzy nie wierzą w zabobony, są lekko wytrąceni z równowagi, gdy ich drogę przebiegnie ta ogromna, złowroga bestia. To jednak nie jedyny popularny wśród Polaków przesąd. Korzystając z okazji postanowiliśmy przyjrzeć się innym i wybrać te naszym zdaniem najbardziej powszechne.

Reklama

Dzień Czarnego Kota – kiedy powstał i dlaczego?

Dzień Czarnego Kota wywodzi się z Włoch, gdzie zwierzę to ma wyjątkowo pechowe i negatywne znaczenie. Święto zostało ustanowione w 2007 roku przez włoskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt i Środowiska oraz Ruch Obrony Czarnych Kotów. Dużą symboliczną wartość ma również data i godzina jego ustanowienia – był to piątek 17 września o godzinie 17. Dlaczego? Liczba ta jest w Italii uważana za najbardziej pechową.

Przewrotnie jednak, święto to nie ma na celu przypisywania czarnym kotom jeszcze większego pechowego znaczenia. Wręcz przeciwnie – jego misją jest zwrócenie uwagi na konieczność opieki nad tymi zwierzętami, jak i walka z uprzedzeniami oraz przesądami, które ciągle się nas trzymają, kiedy mruczek nagle przebiegnie nam drogę. 

Co zrobić, kiedy spotka nas taka sytuacja? Niektórzy mówią o zawróceniu i wybraniu innej drogi, inni o przejściu na drugą stronę ulicy, a pozostali o ignorowaniu czworonoga i przygotowaniu się na ogromną dawkę pecha, która czyha za rogiem. Oczywiście, można też nie tracić głowy i zamiast skupiać się na domniemanym nieszczęściu, odpuścić sobie domysły i ruszyć dalej. 

Najpopularniejsze przesądy - lista

Czarny kot to jeden z najpopularniejszych złych omenów, a spotkanie kogoś, kto wierzy w straszliwego pecha po spotkaniu zwierzaka na swojej drodze, jest niezwykle łatwe. To jednak nie jedyny przesąd, który części osób spędza sen z powiek. Wybraliśmy 10 innych równie znanych zabobonów, które znajdziecie w naszej galerii. 

Co o nich myślicie? Wierzycie w pecha, którego przynosi nam czarny kot? Podzielcie się w komentarzach. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE