reklama
reklama

HPV: za darmo można już szczepić także starsze dzieci. Lekarz tłumaczy, dlaczego to takie ważne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels

HPV: za darmo można już szczepić także starsze dzieci. Lekarz tłumaczy, dlaczego to takie ważne - Zdjęcie główne

Wcześniej szczepionka nie była bezpłatna dla wszystkich dzieci. Koszt jednej dawki wynosił 138 złotych. | foto pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światNa liście leków, za które nie trzeba płacić, pojawiła się szczepionka przeciwko HPV. Jest ona przeznaczona dla dzieci i nastolatków.
reklama

Wcześniej za darmo ze szczepionki mogli korzystać tylko dwunasto- i trzynastolatkowie. Preparat jest dopuszczony do użytku dla dzieci od 9. roku życia i – obecnie – w pełni refundowany dla wszystkich osób, które nie ukończyły 18 lat. 

Szczepienie przeciwko HPV. Już za darmo dla wszystkich dzieci 

HPV to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. Przed zakażeniem  może uchronić szczepionka. 

Lekarze przekonują, że warto skorzystać z  darmowych szczepień, ponieważ  na raka szyjki macicy chorują już nawet młode kobiety. Przyjmując preparat przeciw HPV, zmniejszamy o ponad 90 proc. ryzyko wystąpienia zmian przedrakowych i zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne choroby nowotworowe.

reklama

Od 1 czerwca z bezpłatnych szczepień przeciw HPV korzystały dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat. Jest ono podawane im w dwóch dawkach. Odstęp między nimi wynosi od 6 do 12 miesięcy. Do tej pory w całej Polsce zaszczepiło się ponad 100 tys. dzieci.

Dr n. med Dorota Kolasa-Zwierzchowska specjalista ginekologii i położnictwa z Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Leczenia Endometriozy ICZMP w Łodzi, informuje, że występuje ponad 150 typów HPV. Umownie kwalifikuje się je jako wysoko- i niskoonkogenne. Wirus jest niebezpieczny zarówno dla kobiet,  jak i dla mężczyzn. 

HPV wysokiego ryzyka odpowiedzialny jest za nowotwory szyjki macicy, pochwy, odbytu, zewnętrznych narządów płciowych męskich oraz, co podkreśla się coraz częściej, głowy i szyi. Podtypy niskoonkogenne głównie manifestują się obecnością brodawek i kłykcin kończystych u obu płci. Do jego transmisji najczęściej dochodzi podczas kontaktów seksualnych

reklama

– tłumaczy dr Dorota Kolasa-Zwierzchowska. 

Ważna profilaktyka. Kiedy podać szczepionkę, aby była najskuteczniejsza? 

Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Czyli: młodzi ludzie powinni przyjmować szczepionkę przed rozpoczęciem aktywności płciowej. Stąd młody wiek szczepionych. 

Po co szczepić chłopców? Mężczyźni mogą być nosicielami wirusa HPV. Nowotwory złośliwe i choroby związane z zakażeniem HPV u mężczyzn to: rak prącia, rak odbytu oraz nowotwory głowy i szyi, a także brodawki narządów płciowych 

– wyjaśnia pani doktor. 

reklama

Zaszczepiony w dzieciństwie mężczyzna nie będzie nosicielem wirusa HPV, co pomoże zmniejszyć również liczbę kobiet, które chorują na raka szyjki macicy i inne nowotwory wywołane przez HPV.

Na liście bezpłatnych leków jest szczepionka przeciw HPV Cervarix. – U dzieci w wieku 9-14 lat podawane są dwie dawki preparatu w odstępie od 5 do 13 miesięcy, natomiast powyżej 15. roku życia zalecane podanie jest trzech dawek leku, w odstępach 0, 1 i 6 miesięcy. Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest uczulenie na poszczególne składniki szczepionki oraz ostra infekcja zakaźna z towarzyszącą wysoką temperaturą ciała – mówi dr Dorota Kolasa-Zwierzchowska

Pacjenci do ukończenia 18 lat mają prawo do szczepionki ze 100-procentową refundacją. Zostanie ona wydana w aptece na podstawie recepty z wpisanym kodem „DZ”. Wcześniej szczepionka Cervarix, na receptę, była refundowana w 50 procentach, co znaczy, że trzeba było zapłacić 138 zł za 1 dawkę. Nastolatki wymagają podania od 2 do 3 dawek szczepionki. Receptę może wystawić lekarz POZ, on także zakwalifikuje dziecko do szczepienia. Samo szczepienie odbywa się w poradni POZ. 

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama