Reklama

Reklama

Kredytobiorcy znów dostaną po kieszeni. Stopy procentowe najwyższe od prawie dziesięciu lat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Kredytobiorcy znów dostaną po kieszeni. Stopy procentowe najwyższe od prawie dziesięciu lat - Zdjęcie główne

Złe wiadomości dla kredytobiorców - raty znowu pójdą w górę | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Rada Polityki pieniężnej po raz kolejny zadecydowała o podniesieniu stóp procentowych. Tym razem podwyżka przerosła nawet przewidywania ekspertów. To najwyższy poziom od lutego 2013 roku.

Reklama

To już szósta podwyżka stóp procentowych od października ubiegłego roku. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o podniesieniu stóp procentowych aż o 0,75 pkt. proc. O ostatniej podwyżce pisaliśmy w lutym, kiedy stopa referencyjna wzrosła do 2,75 procenta – teraz wynosi ona aż 3,50 proc. 

RPP wprowadza kolejne podwyżki. Wzrosną raty kredytów

Decyzją Rady Polityki Pieniężnej stopa referencyjna, mająca wpływ na wysokość rat kredytów wzrosła do 3,50 proc., stopa depozytowa do 3,00 proc., stopa redyskonta weksli do 3,55 proc., stopa dyskontowa do 3,60 proc., a stopa lombardowa do 4,00 proc. w skali rocznej. Kredytobiorców najbardziej zainteresuje oczywiście podwyżka stopy referencyjnej – z tego powodu miesięczna rata kredytu będzie wyższa o minimum kilkadziesiąt złotych. 

Pierwszą od lat podwyżkę RPP ogłosiła w październiku 2021 roku. Uznano ją wtedy za nieoczekiwaną - kilka miesięcy wcześniej jej poziom był najniższy od lat, co miało związek z kryzysem wywołanym pandemią. Kolejne ogłaszane wzrosty wiązały się już z szybującą w górę inflacją. Czy możemy spodziewać się kolejnych podwyżek?

 „Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę” – czytamy w komunikacie RPP.  

Analitycy prognozowali wzrost o około 0,50 pkt. proc. - jak się okazuje, podwyżki przerosły ich przewidywania. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej wejdzie w życie 9 marca. 

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy