reklama
reklama

Liczniejsza armia i zasadnicza służba wojskowa. Co zakłada ustawa o obronie ojczyzny?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Liczniejsza armia i zasadnicza służba wojskowa. Co zakłada ustawa o obronie ojczyzny? - Zdjęcie główne

Liczniejsza armia i zasadnicza służba wojskowa. Co jeszcze zakłada ustawa o obronie ojczyzny? | foto pixabay.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Ustawa o obronie ojczyzny weszła w życie w minioną sobotę, 23 kwietnia. Została przygotowana przez resort obrony, a jej inicjatorem był wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński. W związku z krążącymi wokół niej kontrowersjami postanowiliśmy przyjrzeć się, co dokładnie zakłada.
reklama

Jak napisał w sobotę na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak: 

To ważny dzień dla bezpieczeństwa Polski. Dziś wchodzi w życie ustawa o obronie Ojczyzny. Dzięki nowym przepisom zwiększymy liczebność Wojska Polskiego oraz nakłady finansowe na Siły Zbrojne RP. Ustawa to także pakiet korzystnych rozwiązań dla żołnierzy będących w służbie.

Najważniejsze założenia ustawy o obronie ojczyzny 

Jednym z głównych założeń jest zwiększenie nakładów na finansowanie Sił Zbrojnych RP. W ustawie zapisano, że na ten cel przeznacza się corocznie wydatki z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 2,2 proc. PKB - w roku 2022 i co najmniej 3 proc. PKB w roku 2023 i latach kolejnych.

Obecnie Wojsko Polskie liczy 111,5 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Ustawa przewiduje docelowe zwiększenie armii do 300 tys. żołnierzy: 250 tys. zawodowych i 50 tys. żołnierzy WOT.

Rada Ministrów co 4 lata ma określać szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na kolejny 15-letni okres planistyczny. Minister Obrony Narodowej na podstawie tych kierunków oraz stosownie do zasad planowania obronnego w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego ma wprowadzać, w drodze zarządzenia, program rozwoju Sił Zbrojnych.

W Banku Gospodarstwa Krajowego utworzony zostanie także Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Środki Funduszu mają pochodzić z wpływów m.in.: z tytułu wsparcia udzielonego wojskom obcym oraz udostępniania im poligonów, specjalistycznych usług wojskowych, wpływów uzyskanych ze sprzedaży mienia, darowizn, spadków i zapisów oraz wyemitowanych obligacji.

Spore zmiany szykują się też w systemie rekrutacji do wojska. Na mocy ustawy znosi się szefów wojewódzkich sztabów wojskowych i wojskowych komendantów uzupełnień. Te pierwsze zastąpi Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, drugie natomiast - wojskowe centra rekrutacji.

Zgodnie z ustawą wprowadzona ma być zasadnicza służba wojskowa dla ochotników. Trwać będzie 12 miesięcy. Pierwszy okres to szkolenie podstawowe, które potrwa 28 dni. Kolejne 11 miesięcy to szkolenie specjalistyczne. Ukończenie dobrowolnej służby wojskowej będzie przepustką do służby zawodowej w korpusie szeregowych zawodowych.

Jak czytamy w projekcie ustawy, służba dzieli się na czynną służbę wojskową i służbę w rezerwie. Ta pierwsza polega na pełnieniu: zasadniczej służby wojskowej; terytorialnej służby wojskowej; służby w aktywnej rezerwie w dniach tej służby oraz odbywaniu ćwiczeń wojskowych w ramach pasywnej rezerwy; zawodowej służby wojskowej; służby w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Zasadnicza służba wojskowa polega na pełnieniu: dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Służba w rezerwie - jak zapisano - ma na celu zapewnienie uzupełnieniowych potrzeb Sił Zbrojnych i dzieli się na aktywną rezerwę i pasywną rezerwę.

Ustawa reguluje także m.in. powoływanie i pełnienie służby, kształcenie żołnierzy, ich publiczną działalność, stopnie wojskowe, współpracę MON z organizacjami proobronnymi, uprawnienia i obowiązki służbowe żołnierzy, dyscyplinę wojskową, kary i środki dyscyplinarne, wyróżnianie i uposażenia.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama