reklama

5 lat kutnowskiej Fundacji Pro Aperte

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

5 lat kutnowskiej Fundacji Pro Aperte - Zdjęcie główne

5 lat kutnowskiej Fundacji Pro Aperte

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneWe wrześniu Fundacja „Pro Aperte” będzie obchodzi 5-lecie działalności. „Misją Fundacji jest tworzenie przyjaznej przestrzeni dla osób z niepełnosprawnością, szczególnie w spektrum autyzmu i ich rodzin. Dla nas każdy człowiek jest cudem, który trzeba odkrywać, a nie naprawiać.” Tak brzmi misja, którą Fundacja „Pro Aperte” kieruje się od początku istnienia. Tworzy na mapie regionu kutnowskiego i nie tylko coraz więcej przyjaznych przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami.

W 2018 roku trójka przyjaciół postawiła wszystko na jedną zwycięską kartę, jaką jest pomaganie. Nie pozostali obojętni na potrzeby innych i uwierzyli, że razem mogą zmienić rzeczywistość na lepsze. Postanowili otworzyć świat na spektrum autyzm i różnorodność. „Pro aperte” znaczy bowiem „przez otwarcie”. Znaleźli wokół siebie ludzi, których zarazili pasją pomagania. Wszystko po to, aby razem z nimi tworzyć przyjazne przestrzenie.

Tak właśnie powstała w Kutnie Fundacja „Pro Aperte” – miejsce ważne i potrzebne. Tutaj każdy może poczuć się zrozumiany i zaakceptowany. W Fundacji każdy otrzymuje wsparcie i szansę, by rozwijać swoje możliwości i prawo do bycia sobą. 

Pomysł na fundację rodził się etapami, by ostatecznie trzech Fundatorów: Przemysław Saczuk (Prezes Zarządu), Dorota Gackowska (pedagog i diagnosta) oraz Sylwia Frydrysiak-Saczuk (psycholog i diagnosta) dokładnie 28 września 2018 roku założyło formalnie Fundację „Pro Aperte”. Był to efekt wielu intensywnych rozmów z rodzicami dzieci w spektrum autyzmu, obserwacji, badania oczekiwań, nadziei i marzeń oraz początek długiej, ale satysfakcjonującej drogi. Ta data to również symbol tego, że połączenie marzeń, wiary w obrany cel, wiedzy i kompetencji, ale również ciężkiej pracy, cierpliwości i wytrwałości to przepis na stworzenie dobrych i potrzebnych rzeczy.

W 2019 roku odbyło się oficjalne otwarcie Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego „ToTu” przy ul. Sienkiewicza 40 w Kutnie. Pomieszczenia trzeba było przystosować min. do przyjęcia przedszkolaków. Zakupiono meble oraz wyposażono salę do terapii sensorycznej. Duża ilość chętnych i zapotrzebowanie w regionie zaowocowało rozszerzeniem placówki o drugi budynek przy ul. Sienkiewicza 12 w Kutnie. Terapeutyczny Punkt Przedszkolny „ToTu” to miejsce dla dzieci rozwijających się w  spektrum autyzmu, w którym dziecko otrzymuje to, czego najbardziej potrzebuje: uwagę, czułą opiekę i troskę. Komfort i dobre samopoczucie dzieci – tym kierują się członkowie Fundacji. Aktualnie w  Terapeutycznym Punkcie Przedszkolnym „ToTu” przedszkolaki mogą skorzystać z następujących zajęć: grupowych (realizacja podstawy programowej, poranny krąg z wykorzystaniem metody Knillów, logorytmika, Trening Umiejętności Społecznych, sensoplastyka) oraz  indywidualnych (zajęcia terapeutyczne, biofeedback, logopeda, psycholog, terapia SI, fizjoterapia, animaloterapia (zajęcia terapeutyczne ze zwierzętami – hipoterapia, dogoterapia, alpakoterapia).

W budynku Punktu Przedszkolnego działa również Świetlica Terapeutyczna „Sensorek”. To miejsce, gdzie odbywają się zajęcia indywidualne oraz grupowe dla dzieci i młodzieży. Obecnie prowadzona jest indywidualna terapia behawioralna w nurcie stosowanej analizy zachowania, terapia logopedyczna, terapia psychologiczna, terapia pedagogiczna, integracja sensoryczna, zajęcia z fizjoterapeutą, biofeedback. Organizowany jest Trening Umiejętności Społecznych (TUS), w grupie najstarszej posiadający nazwę Świadomy TUS Plus. W świetlicy działa również  punkt informacyjny dla rodziców dzieci, których rozwój przebiega nietypowo.

Innowacyjnym pomysłem, który odpowiada na indywidualne potrzeby związane z dojazdem jest Mobilna Świetlica Terapeutyczna. Z różnych przyczyn dla niektórych dzieci i ich rodziców, podróż w celu podjęcia terapii może być wyzwaniem nie do zrealizowania. Terapeuci mogą dojechać do pacjentów, przedszkoli, szkół podstawowych i innych instytucji, by służyć pomocą terapeutyczną i edukacyjną.

W Fundacji organizujemy turnusy integracyjne dla dzieci zarówno z niepełnosprawnościami, jak i bez niepełnosprawności. Pomysł, aby zainicjować powstanie turnusów zapoczątkowała idea stworzenia takiej przestrzeni, która będzie przyjazna i bezpieczna dla wszystkich dzieci i będzie doskonale sprawdzała się, jako miejsce prawdziwej, nie tylko papierowej integracji.

W Fundacji „Pro Aperte” prowadzone są również działania diagnostyczne, zgodnie z najwyższymi standardami: spektrum autyzmu, integracji sensorycznej, inteligencji i poziomu psychoruchowego, ADHD oraz logopedyczną.

Niezmiernie ważnym obszarem działań Fundacji jest prężnie rozwijający się, zrzeszający coraz więcej młodzieży  Klub Świadomej Młodzieży. Powstał, jako drugi tego typu klub w Polsce, na wzór łódzkiego, stworzonego przez samorzecznika w spektrum autyzmu Jana Gawrońskiego. Klub jest miejscem spotkań, dyskusji, wzajemnego wsparcia, a także kreowania postulatów, które mają na celu zmianę rzeczywistości na lepszą dla wszystkich. Młodzież ma już na swoim koncie sukcesy tj. zastąpienie głośnego dzwonka w jednej z kutnowskich szkół, wystąpienia publiczne na konferencjach, udział w licznych kampaniach współorganizowanych z innymi fundacjami, organizacjami i inicjatywami czy osobiste spotkania z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Fundacja „Pro Aperte” wraz z Fundacją Autism Team tworzą wspólnie największą sieć samorzeczników w spektrum autyzmu w Polsce. Do wszystkich Klubów Świadomej Młodzieży w Polsce należy 210 młodych osób.

Przy Fundacji działa także Społeczne Pogotowie Interwencyjne. Specjaliści działający w pogotowiu pełnią funkcję mediacyjną oraz wspierającą dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, a także dla placówek edukacyjnych w sprawach dotyczących właściwego organizowania procesu edukacyjno – terapeutycznego w szkołach. Pogotowie ma również na celu propagowanie właściwych postaw wobec osób z niepełnosprawnościami i reagowania na łamanie ich praw.

Fundacja dzieli się swoim doświadczeniem oferując liczne szkolenia „szyte na miarę”. Przed każdym szkoleniem przeprowadzana jest diagnoza potrzeb szkoleniowych, aby zaproponowane treści były, jak najbardziej adekwatne do zapotrzebowania danej placówki. 

W Fundacji stworzyła się duża i zgrana społeczność, którą tworzą Fundatorzy, pracownicy, rodzice i podopieczni, a także sympatycy Fundacji. Przed nami kolejny ważny cel - budowa Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego. Potrzeby osób, które chcemy wspierać są coraz większe. Zauważamy potrzebę scalenia wszystkich działań w jednym, profesjonalnym, przyjaznym miejscu, które stworzy warunki do rozwoju podopiecznych i ich rodziców, ale także wszystkich osób wspierających Fundację. 

Fundacja „Pro Aperte” należy także do inicjatywy „Nasz Rzecznik”, w skład której wchodzi ponad 120 organizacji pozarządowych z całej Polski. Członkowie fundacji reprezentują Zespół Edukacji Włączającej. Ponadto sama Fundacja skupia wokół siebie 15 organizacji i inicjatyw obywatelskich, tworząc ogólnopolską Koalicję Organizacji Poradniczych. W ramach koalicji stworzyła innowacyjny portal amamprawo.pl, gdzie można znaleźć artykuły z poradami dla osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich.

Można śmiało stwierdzić, że Fundacja „Pro Aperte” to przyjazna przestrzeń dla osób z niepełnosprawnościami a szczególnie dla osób w spektrum i ich rodzin. 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE