Operacja zaćmy jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych. Tylko w naszym kraju lekarze przeprowadzają ponad 300 tysięcy zabiegów rocznie. Operacja jest mało inwazyjnym i jedynym skutecznym sposobem leczenia zaćmy. Podobnie jak inne ingerencje chirurgiczne może wiązać się z pewnym ryzykiem. Jakie powikłania mogą mieć miejsce? Czy możemy ich uniknąć?
Co może nas niepokoić po operacji?
Warto podkreślić, że tylko niewielki odsetek osób po operacji doświadcza jakichkolwiek komplikacji. Zdarza się jednak, że pacjent może odczuwać dyskomfort, który zwykle ustępuje w czasie kilku tygodni. Każdy powinien poddać się rekonwalescencji i przestrzegać zaleceń lekarza. Jest to najlepszy sposób na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia niepokojących objawów.
Pacjenci, u których wykonano zabieg w zaawansowanym stadium choroby są najbardziej narażeni na wystąpienie powikłań. Niepokojące objawy, które mogą wystąpić to zaburzenia ostrości widzenia, wysięk czy też siniec w okolicy oka, które było operowane. Gdy u pacjenta występują również inne choroby oczu, takie jak np. jaskra czy retinopatia cukrzycowa może on doświadczyć pojawienia się poświaty lub mglistego pierścienia widocznego wokół oświetlonych przedmiotów. Wylew w oku, astygmatyzm, rozwarstwienie siatkówki czy zaćma wtórna to najpoważniejsze możliwe powikłania. Może również dojść do przesunięcia soczewki.
Czy powikłań po operacji możemy uniknąć?
Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, kluczowym elementem w postępowaniu po operacji zaćmy jest rekonwalescencja i stosowanie się do zaleceń lekarza. Chociaż efekty pacjent zauważy niemal natychmiast, gojenie trwa 4-6 tygodni i w tym czasie konieczne jest przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych. Właściwe postępowanie pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
Czego zatem powinniśmy unikać po operacji? Osoby po zabiegu powinny prowadzić bardzo oszczędny tryb życia. Należy zrezygnować z aktywności i pamiętać o powstrzymywaniu się od czynności takich jak np. schylanie się czy też wykonywanie gwałtownych ruchów głową.
Po operacji pacjent ma założony opatrunek mający na celu ochronę wrażliwego i narażonego na infekcje oka. Lekarz zleca pacjentowi specjalistyczne krople, których zadaniem jest nie tylko utrzymywanie właściwego ciśnienia wewnątrz oka, ale również przyspieszenie gojenia i zapobieganie infekcjom. Konieczne jest stosowanie tych kropli zgodnie z zaleceniami lekarza.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.