reklama
reklama

Osteoporoza – choroba słabych kości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Osteoporoza – choroba słabych kości - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościKiedyś za rzecz naturalną uważano, że starsze osoby chodzą zgarbione. W literaturze czy sztuce staruszek czy staruszka byli zazwyczaj osobami niskiego wzrostu, przygarbionymi, podpierającymi się laską czy kosturem, często utykającymi. Mało kto zastanawia się, skąd się wziął ten wizerunek osoby w jesieni życia. A wynikał on z prostej obserwacji, że ludzie z wiekiem tracą wzrost i przyjmują coraz bardziej pochyloną do przodu postawę ciała. Winna temu była – i niestety, w wielu przypadkach do dzisiaj jest – choroba słabych kości, czyli osteoporoza.
reklama

Stopniowe i naturalne odwapnianie kości dotyka każdego z nas. Tracimy około 1% masy kostnej rocznie, ale o stanie chorobowym mówimy, kiedy proces ten powoduje zwiększoną podatność na złamania, co może prowadzić nawet do trwałego kalectwa.

Osteoporoza to choroba, której nie widać gołym okiem, a która potrafi znacząco wpłynąć na obniżenie jakości życia. Na skutek spłaszczenia krążków międzykręgowych, skraca się nasz kręgosłup i „malejemy”, do tego na skutek odwapnienia struktur kręgosłupa dochodzi do jego zwyrodnień, a często też złamań kręgów. Stąd właśnie „wdowi garb”, pochylona sylwetka i potrzeba podpierania się podczas poruszania się.

reklama

Z czego wynika osteoporoza?

Chociaż proces odwapniania kości z wiekiem jest naturalny, to jednak istnieje szereg czynników, które mogą go przyspieszać. Z przyczyn naturalnych to oczywiście wiek, ale też płeć – kobiety ze względu na większe stężenie estrogenu są bardziej narażone na osteoporozę. Dalsze przyczyny to niedobory witaminy D, które w naszym klimacie są dość powszechne ze względu na ograniczoną podaż światła słonecznego przez wiele miesięcy w roku. Sporo szkód wyrządzają także używki (nikotyna, alkohol), brak aktywności fizycznej, długotrwałe unieruchomienie, zaburzenia hormonalne i, niestety, stosowanie wielu koniecznych leków. Osteoporoza więc nie zawsze jest „winą” pacjenta, do tego nie daje dolegliwości bólowych, więc łatwo zaniedbać jej profilaktykę.

reklama

Jak się ustrzec przed osteoporozą?

Najważniejsza jest wczesna diagnoza. Jeśli lekarz stwierdzi postępujący zanik masy kostnej, może wdrożyć leczenie farmakologiczne, dać zalecenia dietetyczne, rehabilitacyjne i skierować pacjenta do odpowiedniej poradni. Badaniem, które pozwala wykryć osteoporozę jest densytometria. Jest to badanie bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne. Technika badania opiera się na wykorzystaniu promieni rentgenowskich. Densytometria pozwala na dokładne określenie stopnia degeneracji masy kostnej tak by móc szybko i skutecznie zacząć leczyć osteoporozę. Istnieją poradnie osteoporozy, gdzie pacjent może nie tylko wykonać badania diagnostyczne i uzyskać poradę specjalisty, ale też otrzymać wskazówki dalszego postępowania leczniczego i profilaktycznego oraz rozpocząć fizjoterapię, np. leczenie urządzeniem MBST. Jest to terapeutyczny rezonans magnetyczny, ale w tym przypadku służy nie tylko do obrazowania zmian, ale także ich leczenia.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama