reklama
reklama

Szukasz pracy? Nie popełniaj tych błędów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Szukasz pracy? Nie popełniaj tych błędów - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościSzukanie pracy to proces, który wymaga zaangażowania, czasu i cierpliwości. Ludzie dokonują zmian z różnych powodów: chęci rozwoju zawodowego, potrzeby finansowej lub z obawy przed zwolnieniem. Według raportu przeprowadzonego przez jedną z agencji zatrudnienia 41% osób zmienia miejsce pracy z powodu niskiego wynagrodzenia, a 25% przez niedopasowanie obecnych obowiązków do oczekiwań i zainteresowań. Sprawdź, jakich błędów nie popełniać podczas poszukiwania nowej pracy.
reklama

Jakie są najczęstsze błędy podczas poszukiwania pracy?

Poszukiwanie zatrudnienia to proces, który może okazać się trudny i stresujący, szczególnie w obecnych czasach, kiedy konkurencja na rynku pracy jest wysoka. Wciąż aplikujesz na różne stanowiska i zastanawiasz się, dlaczego nie otrzymujesz pozytywnych odpowiedzi?

Ważne jest, aby podczas starań o stanowisko unikać powszechnych błędów rekrutacyjnych, które mogą zniechęcić do Ciebie potencjalnego przełożonego. Najczęstsze z nich to brak przygotowania odpowiednich dokumentów aplikacyjnych oraz nieokreślenie swoich oczekiwań zawodowych. Duże znaczenie ma także sama prezentacja swojej osoby i wygląd.

reklama

 

Poznaj dokładnie każdy z błędów, by w przyszłości żadnego już nie popełnić.

1 błąd: nieprawidłowe przygotowanie dokumentów aplikacyjnych

Niewłaściwe przygotowanie dokumentów aplikacyjnych należy do najczęstszych błędów, które popełniają osoby szukające pracy. Trzeba pamiętać, że dokumenty te są wizytówką w oczach Działu HR, dlatego ich odpowiednie przygotowanie odgrywa niezwykle ważną rolę. Nieaktualne CV, jego brak lub nieprzygotowanie listu motywacyjnego, kiedy był wymagany, błędy ortograficzne, kłamstwa, wskazywanie na swoje niedoskonałości (np. braki w wykształceniu) bądź nawet nieodpowiednie zdjęcie mogą sprawić, że Twoje szanse na nową pracę zdecydowanie zmaleją.

reklama

 

Należy pamiętać o aktualizacji dokumentów aplikacyjnych, tak aby odzwierciedlały one aktualne doświadczenie i kwalifikacje. Powinny również być napisane w sposób zrozumiały oraz czytelny, bez błędów ortograficznych. Unikaj też przesadnego zachwalania swoich umiejętności i doświadczenia, a także kłamstw, które mogą wyjść na jaw w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

2 błąd: brak poszczególnych oczekiwań

Kolejny błąd, który często popełniają osoby szukające pracy, to brak określenia swoich oczekiwań. Przed podjęciem poszukiwań pracy warto zastanowić się nad tym, co dokładnie chcesz osiągnąć zawodowo oraz jakie masz oczekiwania. To niezmiernie istotne, ponieważ określenie swoich celów znacznie ułatwi cały proces.

reklama

 

Dobrym pomysłem jest zrobienie sobie listy swoich oczekiwań wobec przyszłego miejsca pracy. Przede wszystkim określ to, co chcesz robić, jakich rozmiarów ma być firma (mały, rodzinny biznes czy duża korporacja), czy chcesz pracować tylko po to, aby zarabiać, czy dodatkowo zależy Ci na rozwoju zawodowym i podnoszeniu swoich kompetencji. Dzięki wspomnianej liście będziesz mieć bardziej precyzyjne kryteria wyboru ofert pracy. Unikniesz również straty czasu na aplikowanie na stanowiska, które nie spełniają Twoich oczekiwań.

reklama

3 błąd: brak przygotowania na rozmowę kwalifikacyjną

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej Dział Personalny chce dowiedzieć się, czy osoba składająca podanie ma wymagane umiejętności i doświadczenie, czy pasuje do kultury firmy, a także czy jest skłonna do dalszego rozwoju. Warto więc dobrze się przygotować, aby pozostawić pozytywne wrażenie i zwiększyć szansę na zatrudnienie.

Przede wszystkim należy dokładnie przeczytać informacje o firmie, poznać jej historię, cele i wartości. Niezbędne jest zapoznanie się z ofertą pracy i zakresem obowiązków na danym stanowisku.

Kolejny ważny element stanowi przygotowanie odpowiedzi na typowe pytania rekrutacyjne, takie jak: „Opowiedz o sobie”, „Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?” oraz „Jaka jest Twoja największa wada?”. Dobrze jest również zadawać pytania, które pozwolą lepiej poznać firmę i jej kulturę, a także wyrazić zainteresowanie pracą.

 

Należy też pamiętać o odpowiednim ubiorze i higienie osobistej. Co więcej, chociaż większość pracowników Działów HR czeka już na osobę zainteresowaną z niezbędnymi dokumentami aplikacyjnymi, to warto mieć ze sobą CV, list motywacyjny czy referencje, które mogą okazać się przydatne podczas rozmowy.

4 błąd: nie rozwijasz się

Jednym z błędów, jakie popełniają osoby poszukujące pracy, jest brak rozwijania swoich umiejętności i zdolności. Jeśli przez dłuższy czas nie udało Ci się znaleźć pracy, warto zastanowić się, co można zrobić, aby poprawić swoją pozycję na rynku pracy. Przykładowo, zacznij uczestniczyć w szkoleniach lub kursach związanych z Twoją branżą, poszerzaj swoją wiedzę na temat nowych technologii lub ucz się języków obcych. Inwestowanie w swój rozwój pozwala poprawić kwalifikacje i zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy.

5 błąd: szybko się poddajesz

Wielu ludzi po kilku odmowach traci motywację i rezygnuje z dalszych poszukiwań. Pamiętaj jednak, że znalezienie pracy bywa czasochłonnym i frustrującym procesem, który wymaga wytrwałości i determinacji. Nie zniechęcaj się, a stale poszerzaj swoją wiedzę i umiejętności oraz korzystaj z różnych dostępnych źródeł informacji i możliwości, które pomogą Ci w zdobyciu wymarzonego stanowiska. Cierpliwość okaże się kluczowa.

Co zrobić, jeśli dostaniesz odmowę?

Nie zawsze udaje się znaleźć wymarzoną pracę za pierwszym razem. W takim przypadku warto skontaktować się z firmą, w której brało się udział w rekrutacji, i zapytać o powody odrzucenia swojej kandydatury. W ten sposób dowiesz się, czy odmowa wynikała z braku kwalifikacji, braku doświadczenia, czy też z innych powodów. Dzięki temu będziesz w stanie poprawić pewne rzeczy i w przyszłości uniknąć wcześniej popełnionych błędów.

 

Dobrze jest również poświęcić trochę czasu na analizę swojej aplikacji i rozmowy kwalifikacyjnej. Czy podczas rozmowy było widać braki w umiejętnościach albo doświadczeniu? Czy nie udało się odpowiednio zaprezentować swojego doświadczenia? Te i inne refleksje z pewnością pomogą w poprawieniu swojej aplikacji oraz lepszym przygotowaniu się do kolejnej rozmowy kwalifikacyjnej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo