reklama
reklama

13-latek może ponieść karę za przestępstwo. Policja z wizytą w kutnowskiej szkole

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

13-latek może ponieść karę za przestępstwo. Policja z wizytą w kutnowskiej szkole - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
2
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaFunkcjonariusze policji złożyli wizytę w Katolickiej Szkole Podstawowej w Kutnie. Podczas piątkowego spotkania omówiono odpowiedzialność prawną nieletnich w świetle obowiązujących przepisów.
reklama

Zajęcia profilaktyczne dotyczyły odpowiedzialności prawnej nieletnich, a także praw człowieka. W czasie zajęć omówiono pojęcia czynu karalnego, przejawów demoralizacji, środki oddziaływania wychowawczego.

Tematem spotkania był również hejt w Internecie oraz konsekwencje związane z zagadnieniem, a także zagrożenia z jakimi młodzi ludzie mogą spotkać się korzystając z sieci. Z młodzieżą omówiono jak ważne jest przestrzeganie praw człowieka, zarówno w świecie realnym jak i wirtualnym oraz konsekwencje prawne związane z zagadnieniem.

reklama

Uczniowie podczas spotkania dowiedzieli się między innymi kim jest nieletni; Osoba, która ukończyła 10 lat, a nie ukończyła 18 lat, a przejawia zachowania świadczące o demoralizacji; 

Osoba, która ukończyła 13 lat, a nie ukończyła lat 17 i dopuściła się popełnienia czynu zabronionego przez ustawę jako przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, albo wykroczenie lub wykroczenie skarbowe – w tym okresie nieletni odpowiada prawnie, natomiast po ukończeniu 17 roku życia odpowiada w pełni karnie, chyba, że zaszły podstawy do pociągnięcia nieletniego do odpowiedzialności na zasadzie artykuł 10 paragraf 2 kodeksu karnego, kiedy to nieletni może odpowiadać karnie już od ukończenia 15 roku życia;

Osoba, która nie ukończyła 21 lat i względem której zostały orzeczone środki wychowawcze, środek leczniczy lub środek poprawczy.

reklama

Odpowiedzialność własna 13-latka oczywiście nie wyłącza odpowiedzialności rodziców czy też innych osób zobowiązanych do nadzoru za własne ich zachowania polegające na zawinionym niedopełnieniu obowiązku nadzoru.

Zasady odpowiedzialności nieletniego:

•    Musi osiągnąć określony wiek
•    Popełniony czyn musi być społecznie szkodliwy
•    Jest niezgodny z prawem
•    Wyczerpuje znamiona przestępstwa, przestępstwa skarbowego lub określonych wykroczeń

Czyn karalny

Jest to czyn zabroniony przez ustawę jako przestępstwo lub przestępstwo skarbowe oraz wykroczenie lub wykroczenie skarbowe.

Demoralizacja

To naruszenie zasad współżycia społecznego, popełnienie czynu zabronionego, systematyczne uchylanie się od obowiązku szkolnego lub kształcenia zawodowego, używanie alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia, uprawianie nierządu, włóczęgostwo, udział w grupach przestępczych, żebranie, używanie słów nieprzyzwoitych, używanie przemocy w rodzinie oraz przejawianie innych zachowań naruszających zasady współżycia społecznego.

reklama

Cyberprzemoc, to takie zachowania jak stosowanie przemocy przez prześladowanie, uporczywe nękanie, obrażanie, zastraszanie, wyśmiewanie się, podszywanie się pod kogoś, włamywanie się na cudze konta, publikowanie oraz rozsyłanie filmów, które kogoś ośmieszają, tworzenie obrażających kogoś stron internetowych czy pisanie obraźliwych komentarzy za pośrednictwem Internetu z wykorzystaniem portali społecznościowych, forum dyskusyjnych czy chociażby poczty elektronicznej, a także telefonu komórkowego.

W zakresie odpowiedzialności prawnej osoba, która dopuszcza się takiego czynu odpowiada z przepisów Kodeksu karnego takich jak na przykład
•    artykuł190 (groźba karalna),
•    artykuł 190a (uporczywe nękanie - stalking),
•    artykuł 212 (zniesławienie), artykuł 216 (znieważenie) albo
•    artykuł 265 (przestępstwa przeciwko ochronie informacji).
Młodzież musi mieć świadomość, że bezprawne użycie cudzego wizerunku – stanowi naruszenie dóbr osobistych to jest godności czy dobrego imienia. W sytuacji, kiedy poprzez działania o znamionach cyberprzemocy doszło do wyrządzenia szkody osobistej, pokrzywdzony może dochodzić swoich praw na drodze cywilnoprawnej.

Info: mł. asp. Daria Olczyk/KPP w Kutnie

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama