reklama

17 Kolory Polski

Opublikowano:
Autor:

17 Kolory Polski - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia17 lipca o godzinie 19 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbędzie się Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "17 Kolory Polski".W Krośniewicach wystąpi łódzki zespół Gęsty Kożuch Kurzu, zdobywca Grand Prix tegorocznego, XIX Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. To nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla muzyków promujących polskie utwory oparte na tradycyjnych źródłach. Specjalnością istniejącego od pięciu lat zespołu jest muzyka z okolic Łodzi i ziemi łódzkiej (w szczególności z regionów: łęczyckiego, sieradzkiego, rawskiego, opoczyńskiego i łowickiego). Kapela stara się odtwarzać charakterystykę wymienionych regionów, jak i poszczególnych twórców, widząc wokół Łodzi ogromną różnorodność temperamentów muzycznych. Spośród muzykantów, na których artyści się wzorują, można wymienić skrzypka łęczyckiego Tadeusza Kubiaka, harmonistę łowickiego Sławomira Czekalskiego oraz nieżyjącego już skrzypka rawskiego Stanisława Klejnasa (1905-1988).

Zespół oczarowuje nie tylko publiczność, ale również jury wielu konkursów. Spośród nagród zdobytych przez muzyków, poza tegoroczną, należy wymienić: II miejsce w konkursie „Stara Tradycja” (2012), Basztę w kategorii „folklor rekonstruowany” na 46. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (2012). Kapela jest dobrze znana łódzkim melomanom – od listopada 2011 r. jej członkowie we współpracy z życzliwymi instytucjami (Fabryką Sztuki, AOIA czy Teatrem Szwalnia) organizują cykl Pograjka Łódzka, w ramach którego odbywają się warsztaty, pokazy filmów, wykłady oraz potańcówki.

„Jesteśmy wolnymi elektronami – mówią członkowie zespołu. – Każdy z nas jest z innego środowiska, ma inne doświadczenia, na co dzień słucha innej muzyki. Wspólną przestrzenią dla naszego spotkania staje się żywa i dzika wiejska muzyka, przy której iskry się sypią, która nas cieszy, tak jak współobecność, zabawa i muzykowanie”. Podczas koncertu w Krośniewicach usłyszymy kujawiaki, kujony (są to charakterystyczne dla regionu łowickiego kujawiaki grane w specjalny sposób – wolny, z przeciąganiem kroków w tańcu) i pieśni z regionu sieradzkiego oraz łęczyckiego.

Gęsty Kożuch Kurzu w składzie: Maria Stępień – skrzypce; Marcin Lorenc – skrzypce; Joanna Gancarczyk – basy, śpiew; Kazimierz Nitkiewicz – trąbka; Jakub Korona – baraban

***

Na wszystkie koncerty Festiwalu (poza finałowym) wstęp wolny. Uprzejmie informujemy, że repertuar może ulec zmianie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo