Reklama

Reklama

Próby samobójcze nawet wśród 7-latków. Tak źle jeszcze nie było, kutnowska policja podaje dane

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Próby samobójcze nawet wśród 7-latków. Tak źle jeszcze nie było, kutnowska policja podaje dane - Zdjęcie główne

7-letnie dziecko chciało odebrać sobie życie. Prób samobójczych przybywa, kutnowska policja podaje dane | foto poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Eksperci biją na alarm - z roku na rok w naszym kraju odnotowuje się coraz więcej prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Miniony rok był pod tym względem rekordowy, a najmłodsze osoby, które targnęły się na własne życie miały zaledwie kilka lat. Próby samobójcze wśród nieletnich to problem, który obecny jest również w powiecie kutnowskim. Socjolodzy i psychologowie wskazują przyczyny tego zjawiska i apelują do rodziców: miejcie oko na swoje pociechy.

Reklama

Dlaczego Polacy odbierają sobie życie?

 

Z danych udostępnionych przez Komendę Główną Policji (KGP) wynika, że w 2022 roku ogólna liczba zamachów samobójczych wyniosła 14,5 tys. To o 5,2% więcej niż w 2021 roku, kiedy było ich 13,8 tys. Wśród znanych przyczyn przeważnie wskazuje się chorobę psychiczną i zaburzenia psychiczne. Najczęstszy ustalony powód zamachu samobójczego obejmuje chorobę psychiczną i zaburzenia psychiczne – 4,1 tys. w ub.r. (rok wcześniej – 3,6 tys.). Dalej w zestawieniu KGP widać m.in. zawód miłosny – 1,5 tys. w ub.r. (1,4 tys. w 2021 r.), nieporozumienia rodzinne lub przemoc w rodzinie – 1,3 tys. (1,3 tys.), a także powód inny niż wymieniony w statystykach – 860 (840). 

Policyjne statystyki wyróżniają też miejsca zamachów samobójczych. W 2022 roku najwięcej było ich w mieszkaniach lub domach – 8,8 tys.. Dalej w zestawieniu widać inne miejsce – 1,2 tys., garaż, piwnicę lub strych, zabudowania gospodarcze, a także drogę, ulicę lub chodnik. Psycholog Michał Murgrabia uważa, że decydująca jest dostępność miejsca dla osoby podejmującej taką próbę.

– W większości jest to najbliższe otoczenie ofiary. Wybór pozostałych miejsc może wynikać z chęci nienarażania najbliższych na szok wywołany znalezieniem zwłok. Z kolei publiczne przestrzenie przybierają formę demonstracyjną i mogą być w zamyśle ofiary pewnego rodzaju komunikatem. W niektórych przypadkach chodzi o miejsce związane np. ze wspomnieniami – wyjaśnia Andrzej Mroczek. 

 

Fala samobójstw wśród nieletnich: najmłodsi mają 7 lat. Jak jest powicie kutnowskim?

 

Policyjne statystyki dotyczące prób samobójczych wśród dzieci i młodzież są szokujące. W 2022 r. wśród ponad 14,5 tys. osób podejmujących zamach na własne życie, blisko 2,1 tys. było z grupy wiekowej do 18 lat. To spory wzrost w porównaniu ze wcześniejszym rokiem (blisko 1,5 tys.), a potężny w stosunku do statystyk z 2020 roku, kiedy było ich "zaledwie" 800.  Z kolei w grupie wiekowej do 24 lat w ub.r. łącznie było blisko 3,8 tys. takich zdarzeń, tj. 26,1% zanotowanych w całym społeczeństwie, a w 2021 roku – blisko 3,1 tysięcy, czyli 22,2% ogółu.

Dramatyzm sytuacji powiększa dynamicznie rosnąca liczba najmłodszych podejmujących zamachy samobójcze. W ub.r. w grupie wiekowej 7-12 lat było ich 85.  Psycholodzy zaznaczaczają, że trzeba edukować najmłodszych w zakresie zdrowia psychicznego oraz zdecydowanie poprawić dostęp do pomocy psychologicznej dzieci i młodzieży, w tym poradnictwa, psychoterapii i wsparcia grupowego. 

Do prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży dochodzi także w powiecie kutnowskim. Z danym przekazanych nam przez KPP w Kutnie wynika, że trzy takie przypadki odnotowano w 2021 roku. Łącznie w Kutnie i okolicach w w 2021 roku doszło do 39 prób samobójczych, w 2022 r. do 20. 

 

Rodzicu: wspieraj swoje dziecko!

 Eksperci alarmują, że młodzi ludzie czują się samotni, a nawet izolowani. Coraz częściej bywają też ofiarami przemocy i sami sobie z tym nie poradzą. Nie mają też odpowiedniego wsparcia rodziców, ale także szkół, które są skoncentrowane głównie na nauczaniu i wynikach. Otoczenie z kolei bagatelizuje problemy zdrowia psychicznego, nakręcając spiralę. 

– Wszyscy ludzie, a szczególnie bardzo młodzi, wymagają zrozumienia i wsparcia. Trzeba tworzyć w rodzinie autentyczne relacje. Dzieci potrzebują szczerych rozmów z rodzicami, aby mogły wyrazić swoje emocje i myśli. Ważne jest, aby stworzyć atmosferę, w której dziecko czuje się bezpieczne i może mówić o swoich problemach – zwraca uwagę Michał Murgrabia.

Ogromne znaczenie ma także otoczenia, w jakim żyją dzieci. Ważne jest, by miały wokół siebie tzw. pozytywnych rówieśników i dorosłych, czyli potrafiących słuchać ich bez oceniania i moralizowania. Wielu emocjonalnych problemów udałoby się uniknąć bez korzystania z pomocy specjalisty, gdyby rodzice byli bardziej uważni, troskliwi i wspierający dla swoich dzieci.

Myśli samobójcze - gdzie szukać pomocy?

W Polsce dostępnych jest kilka zupełnie bezpłatnych, całodobowych infolinii, na których znajdziesz pomoc. 

Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, telefon: 800 702 222

Telefon Zaufania dla Dorosłych – 116 123, telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111; dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12

Info: własne/Monday News

https://kutno.net.pl/wydarzenia/7-letnie-dziecko-chcialo-odebrac-sobie-zycie-prob-samobojczych-przybywa-kutnowska-policja-podaje-dane/YlnVygnRh6kxF3Pg0KtO
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy