Reklama

[AKTUALIZACJA] Zarząd powiatu odwołał dyrektora Staszica

Opublikowano:
Autor:

[AKTUALIZACJA] Zarząd powiatu odwołał dyrektora Staszica - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Klamka zapadła - zarząd powiatu kutnowskiego podjął dziś uchwałę o odwołaniu Janusza Pawlaka z funkcji dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie. Decyzja została podjęta przez troje z pięciorga członków zarządu - Krzysztofa Debicha, Edytę Ledzion i Zdzisława Górecznego. Zabrakło Zdzisława Trawczyńskiego i Ewy Ściślewskiej.

Jako powody odwołania Janusza Pawlaka ze stanowiska dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 im. St. Staszica w Kutnie zarząd powiatu przedstawił 5 głównych punktów:

1. 9 lutego 2018 roku Prokuratura Rejonowa w Kutnie powiadomiła organ prowadzący o przedstawieniu zarzutów popełnienia przestępstw przez J. Pawlaka z art. 271 § 1 Kodeksu karnego.
2. Bezprawnego przystąpienia do pracy oraz realizacji godzin dydaktycznych w okresie zawieszenia w pełnieniu obowiązków nauczyciela. W związku z zarzutem naruszania zasad etyki nauczyciela poprzez wykonywanie czynności służbowych pomimo zawieszenia w pełnieniu obowiązków Rzecznik Dyscyplinarny dla Nauczycieli przy Wojewodzie Łódzkim w dniu 16 lutego 2018 roku wszczął postępowanie dyscyplinarne w stosunku do Pana Janusza Pawlaka dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 w Kutnie.
3. Wprowadzenie do realizacji aneksów do arkusza organizacyjnego ZS nr 1, co spowodowało obciążenie budżetu szkoły na kwotę 6 146,23 zł.
4. W związku z niewykonaniem zaleceń po kontroli wykonanej przez PSP w Kutnie w 2014 roku, podczas której stwierdzono, że istniejące obiekty - główny budynek szkoły i budynek warsztatów szkolnych uznaje się za zagrażające życiu ludzi.
5. Podejmowanie nieprawidłowych decyzji w sprawach kadrowych.

Były już dyrektor nie jest zaskoczony takim obrotem sprawy.

- To, że starosta chciał mnie odwołać, było jasne, bo mówił o tym od września. Prowadzone postępowania nie mają z tym nic wspólnego, to zdecydowanie sprawa polityczna - komentuje Janusz Pawlak.

Przypomnijmy, że starosta wcześniej podejmował decyzje o zawieszeniu Pawlaka w pełnieniu funkcji dyrektora. Podstawą miało być "uchybienie godności zawodu nauczyciela poprzez nierzetelne realizowanie pensum dydaktycznego w latach 2015-2017". Polegać miało ono na zlecaniu prowadzenia zajęć za siebie innym osobom, jednocześnie potwierdzając ich odbycie własnoręcznym podpisem. Drugim z argumentów był brak dbałości o bezpieczeństwo uczniów w związku z pozostawieniem ich pod opieką praktykantki - studentki historii, która nie posiadała kwalifikacji wymaganych do samodzielnej pracy, w tym sprawowania opieki nad uczniami.

Od tamtego czasu sprawa wielokrotnie trafiała do Komisji Dyscyplinarnej przy Wojewodzie Łódzkim, a także do Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. Obecnie przez Rzecznikiem Dyscyplinarnym dla Nauczycieli toczą się dwa postępowania.

Do prokuratury z kolei wpłynęło doniesienie o możliwym popełnieniu przestępstwa fałszowania dokumentów w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, tj. czynu z art. 271 § 3 kk, przez dyrektora Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie. Na początku lutego dyrektorowi ZS nr 1 postawiono już zarzuty. Sprawa jest w dalszym ciągu w toku, a więcej na ten temat można przeczytać w artykule Dyrektor "Staszica" z zarzutami! Grozi mu 5 lat więzienia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE