Wkrótce w Kutnie modernizowane będą dwa wiadukty kolejowe – w ciągu ulic Józefów i Warszawskie Przedmieście, oraz na ul. Troczewskiego. Istnieją więc obawy, że na kutnowskich ulicach będą tworzyć się gigantyczne korki.
Dlatego poseł Tomasz Rzymkowski wyszedł z propozycją, by na jakiś czas otworzyć przejazd kolejowy w ciągu ul. Grunwaldzkiej. Jednak, jak odpowiada ministerstwo infrastruktury:
- Tymczasowe uruchomienie przejazdu w ciągu ul. Grunwaldzkiej nie jest możliwe ze względów technicznych, m.in. z uwagi na kolizję z wybudowaną w ramach projektu pn. „Prace na linii kolejowej E 20 na odcinku Warszawa - Poznań - pozostałe roboty, odcinek Sochaczew – Swarzędz” nową siecią trakcyjną (zabudowane słupy trakcyjne w skrajni z byłym przejazdem) – odpowiada Andrzej Bittel, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury.
Dodaje, że mając na uwadze konieczność utrzymania ruchu kolejowego prace będą podzielone na dwa etapy. W pierwszej kolejności będzie wykonana część wiaduktów pod torem nr 2, a po ich zakończeniu ruch pociągów zostanie przeniesiony na tor nr 2 i obiekty zostaną dokończone pod torem nr 1.
- Planowany czas przebudowy połowy wiaduktu to około 5 miesięcy. Z uwagi na trwające obecnie zamknięcie toru nr 2 na szlaku Kutno – Stara Wieś prace na obu obiektach muszą odbywać się w tym samym okresie w torze nr 2, a następnie w torze nr 1. Organizacja ruchu kołowego uzgodniona została z Urzędem Miasta w Kutnie. Obiekty umożliwiające objazd znajdują się: 1395 m oraz 1450 m od wiaduktu w km 124,775 linii kolejowej nr 3, oraz 470 m od wiaduktu w km 123,795 linii kolejowej nr 3. Powyższe obiekty zapewniają komunikację z sąsiednimi ulicami i stronami miasta Kutno – podkreśla A. Bittel.
Na koniec sekretarz stanu informuje, że władze Kutna nie zwracały się do PKP Polskie Linie Kolejowe SA w sprawie uruchomienia przejazdu kolejowego w ciągu ul. Grunwaldzkiej.
[AKTUALIZACJA]
Biuro Prasowe Urzędu Miasta w Kutnie dementuje informacje podane przez sekretarza stanu w ministerstwie infrastruktury w odpowiedzi na interpelację T. Rzymkowskiego. Miasto zwracało się do PKP PLK ws. uruchomienia wspomnianego przejazdu kolejowego.
Na dowód otrzymaliśmy skan wystąpienia Prezydenta Zbigniewa Burzyńskiego z dnia 22 listopada 2018 roku do PKP PLK SA Centrum realizacji Inwestycji z kopią przekazaną do wiadomości PKP PLK SA Centrum Realizacji Inwestycji region Zachodni w Poznaniu oraz PKP PLK S.A. Zakład Linii Kolejowych w Warszawie w sprawie ponownego uruchomienia przejazdu kolejowo - drogowego ul. Sklęczki.
Prezydent poruszał ten temat również w rozmowie z Senatorem RP Przemysławem Błaszczykiem w kwietniu 2019 roku, w ślad za rozmową została przekazana korespondencja między urzędem miasta a PKP PLK SA.