reklama
reklama

Alert i zalecenia dla powiatu kutnowskiego. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/KCI

Alert i zalecenia dla powiatu kutnowskiego. "Znajdź bezpieczne schronienie" - Zdjęcie główne

Alert i zalecenia dla powiatu kutnowskiego. "Znajdź bezpieczne schronienie" | foto poglądowe/KCI

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaPopołudnie ma przynieść załamanie pogody, między innymi w naszym regionie. Przed zbliżającymi się zmianami ostrzegają IMGiW, RCB i Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
reklama

Jak przekazuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, od godz. 14:00 dnia 22.07.2024 do godz. 23:00 dnia 22.07.2024 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu — od 30 mm do 45 mm — oraz porywy wiatru osiągające nawet 80 km/h. Lokalnie możliwe są również opady gradu. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 80%.

- Ze względu na dynamiczną sytuację ostrzeżenie może być aktualizowane — zapowiada IMGiW.

Ostrzeżenia mieszkańcom rozsyła także Rządowe centrum Bezpieczeństwa.

- Uwaga! Dziś (22.07) prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie.

reklama

W związku z wydanym ostrzeżeniem drugiego stopnia przed burzami, zalecenia wydało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Jak czytamy w komunikacie, zaleca się w obliczu powstania sytuacji nadzwyczajnej, wykonanie następujących zadań:

1.    Dystrybuowanie ostrzeżeń meteorologicznych do jak najszerszej liczby osób/odbiorców/instytucji na administrowanych przez Państwa obszarze.
2.    Uruchomienie lokalnych systemów ostrzegania i alarmowania (komunikaty na stronach internetowych, w mediach społecznościowych, kontakt z lokalnymi mediami i in.).
3.    Zwołanie posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (fakultatywnie 
w zależności od lokalnych uwarunkowań i potrzeb). 
4.    Wzmocnienie obsady stanowiska dyżurnego w PCZK/MCZK.
5.    Zapewnienie stałej łączności PCZK/MCZK ze stanowiskami kierowania Policji i Państwowej Straży Pożarnej, operatorami systemów dystrybucyjnych oraz WCZK.
6.    Sprawdzenie gotowości zasobów magazynowych (w tym dostępność osób wydających sprzęt).
7.    Wydanie wytycznych dla wójtów/burmistrzów/prezydentów miast (powiaty ziemskie).
8.    Informowanie mieszkańców na temat zasad postępowania podczas burz z gradem.
9.    Pozyskanie informacji o odbywających się na terenie powiatu zorganizowanych formach wypoczynku, w szczególności dzieci i młodzieży – nawiązanie kontaktu z organizatorami, dokonanie oceny ich bezpieczeństwa w trakcie trwania gwałtownych zjawisk  meteorologicznych oraz rozważenie konieczności dokonania ewakuacji uczestników zgrupowania do budynków.  
10.    W przypadku wystąpienia strat spowodowanych przez burze z gradem przygotowanie wniosków gmin do Wojewody Łódzkiego o udzielenie pomocy z budżetu państwa na wypłatę zasiłków celowych, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej, dla osób poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych. 

reklama

Funkcjonujące w trybie całodobowym Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego na bieżąco monitoruje zagrożenia występujące na terenie naszego województwa i pozostaje w ciągłej gotowości do wsparcia lokalnych działań.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama