Asystentka posłanki Agnieszki Hanajczyk w pismach kierowanych do prezydenta i starosty podkreśla, że składowisko odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne na Majdanach stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Dlatego zaraz po sobotnim pożarze (data widniejąca na pismach to 26 lipca, pożar był dzień wcześniej) skierowała do władz miasta szereg zapytań:
- Czy po wydarzeniach w kraju, liczne pożary składowisk, m.in. w Zgierzu, porzucaniu odpadów, składowisko na ul. Majdany zostało objęte szczególnym nadzorem?
- Jak wygląda nadzór nad przedmiotową działalnością ze strony władz i służb miejskich?
- Kiedy ostatnio przeprowadzono kontrolę składowiska odpadów w Kutnie przy ul. Majdany 10, jaki był jej cel i wynik?
- Kiedy jest przewidywane opracowanie i przyjęcie planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru?
Martyna Stasiak prosi również o udostępnienie pełnej dokumentacji publicznej dotyczącej wydawania wydanych zezwoleń
i prowadzenia składowiska odpadów przez firmę EKORD przy ulicy Majdany 10, a także o podanie informacji lokalizacji innych składowisk odpadów oraz zakładu przetwórstwa odpadów na terenie gminy miasta Kutno.
Asystentka posłanki w tej samej sprawie zwróciła się również do starostwa powiatowego w Kutnie. Zadaje staroście kutnowskiemu poniższe pytania:
- Jak wygląda nadzór nad przedmiotową działalnością ze strony Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kutnie?
- Kiedy ostatnio przeprowadzono kontrolę składowiska odpadów w Kutnie przy ul. Majdany 10, jaki był jej cel i wynik?
- Kiedy ostatni raz kontrola składowiska odpadów w Kutnie przy ul. Majdany 10 miała miejsce, jaki był jej cel i wynik?
- Proszę o udostępnienie pełnej dokumentacji publicznej dotyczącej zezwoleń i prowadzenia biznesu odpadowego przez tę firmę oraz o informację ile podmiotów jeszcze w mieście prowadzi taki biznes – zwraca się M. Stasiak do starostwa.
Martyna Stasiak zwróciła się również do władz miasta z kolejnym pismem. Tym razem chodzi o plan nasadzeń na rok 2020 i wyciętych drzew podczas realizowanej inwestycji na Rynku Zduńskim i Placu Wolności. Skierowała do władz miasta poniższe pytania:
- Ile i w związku z jakimi inwestycjami zostało wyciętych drzew w roku 2019 i 2020, a ile wycinek zastąpiono opłatą za wycięcie drzew?
- Ile drzew i w związku z jakimi inwestycjami planowane jest do wycięcia w roku 2020?
- Czy inwestorów będą obowiązywały nasadzenia zastępcze, czy wniesienie opłat?
- Czy w związku z wycinką drzew przeprowadzoną podczas rewitalizacji historycznej części Kutna, czyli Placu Wolności i Rynku Zduńskiego, miasto poniosło jakiekolwiek opłaty środowiskowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?
- Ile kosztowała miasto wycinka drzew na Rynku Zduńskim i Placu Wolności? Kto realizuje tą usługę? Co stało się z wyciętymi drzewami?
- Czy w miejsce drzew przy ulicy 1 Maja, które mają zostać wycięte, pojawią się nowe nasadzenia?
- Proszę o przedłożenie planu nasadzeń na rok 2020 (ilość, miejsca i rodzaj nasadzeń) – czytamy w piśmie.
O odpowiedzi na pytania biura poselskiego Agnieszki Hanajczyk poinformujemy na naszych łamach.