reklama
reklama

Atrakcja turystyczna z powiatu kutnowskiego wśród najpiękniejszych w Polsce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe-archiwum

Atrakcja turystyczna z powiatu kutnowskiego wśród najpiękniejszych w Polsce - Zdjęcie główne

Jedna z głównych atrakacji turystycznych powiatu kutnowskiego znalazła się na liście najpiękniejszych polskich zamków | foto poglądowe-archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaKraków, Malbork, czy Książ, a wśród nich jedna z głównych atrakcji turystycznych powiatu kutnowskiego. Zamek w Oporowie znalazł się w prestiżowym gronie najpiękniejszych zamków w Polsce.
reklama

Serwis podróżniczy polskieszlaki.pl przygotował zestawienie 15 najpiękniejszych zamków w naszym kraju. Obok popularnych w Polsce i na świecie obiektów, jak np. zamek na Wawelu czy w Malborku, znalazły się budowle nico mniej oczywiste. Wśród nich zamek w Oporowie, przez odwiedzających określany jako jeden z najbardziej klimatycznych w Polsce.

- Zamek w Oporowie na pewno niejednego zdziwi w tym zestawieniu, ale celowo umieściłam tutaj taką niespodziankę. Wszak mało popularny Zamek w Oporowie to późnogotycka perełka Ziemi Łódzkiej, niewiele zmieniona od czasów powstania czyli XV stulecia. Niewiele jest takich zamków w Polsce. Choć rozmiarami nie zadziwia, bo jest dość malutki, to uroku odebrać mu nie można. Piękny i klimatyczny jest Zamek w Oporowie, a do tego otacza go piękny, zabytkowy park, który pozwoli Ci przyjemnie i zacisznie pospacerować. Park dostępny jest bezpłatnie, zaś wnętrza udostępnione są odpłatnie – pisze o zamku w Oporowie podróżniczka, Ania Piernikarczyk.

reklama

Cały ranking znajduje się TUTAJ.

Zamek w Oporowie to mała późnogotycka rezydencja obronna wzniesiona około 1440 r. usytuowana na wyspie otoczonej fosą, jest jednym z niewielu tego typu zabytków zachowanych w Polsce. Zabudowa skupiona wokół czworobocznego dziedzińca składa się z domu mieszkalnego, wieży, baszty z kaplicą, połączonych murem obronnym. 

Remonty wykonane w XVII, XVIII i XIX wieku spowodowały tylko niewielkie przeróbki. Pozostały po nich barokowe otwory okienne na piętrze, klasycystyczne sztukaterie, parkiety i przebudowana w XVIII i XIX w. część bramna. Z około 1840 r. pochodzi przybudówka na dziedzińcu, tzw. „Kredens” oraz neogotycki portal bramy wjazdowej i taras przed mostem. Zamek otacza krajobrazowy park założony w 1. poł. XIX w., w którym czytelne jest wcześniejsze założenie XVII-wiecznego ogrodu.

reklama

Gruntowne prace konserwatorskie wykonane w latach 1962-1965 usunęły część przebudowy z XIX w., przywróciły pierwotną sylwetkę dachów i ganek komunikacyjny domu mieszkalnego. Spod tynków odsłonięto gotyckie portale i okna oraz drewniane, polichromowane stropy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama