Reklama

[AUDIO/VIDEO] Nowy środek Polski przyciąga media. Był już nawet TVN

Opublikowano:
Autor:

[AUDIO/VIDEO] Nowy środek Polski przyciąga media. Był już nawet TVN - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Po naszej publikacji na temat serca Polski pod Kutnem (KLIK) nasz region stał się niezwykle atrakcyjny dla mediów. Nasze strony w ubiegłym tygodniu odwiedziło Radio Łódź. Temat pod lupę wzięli także reporterzy TVN24.

Przypomnijmy, że wszystkie zmiany wynikają z tego, że dotychczasowe centrum w gminie Piątek wyznaczono dla obszaru administracyjnego, który oprócz obszaru lądowego zawiera także część obszaru morskich wód wewnętrznych.

Jednak w wyniku wciąż wprowadzanych zmian w granicach nadbałtyckich gmin, ten punkt przesunął się o ok. 20 m na północ i wkrótce opuści teren gminy Piątek.

- Wobec tego - jak również niedostatecznie podkreślanego faktu, że zarówno morskie wody wewnętrzne (Zatoka Gdańska, Zalew Szczeciński i Wiślany oraz wąski pas wód przybrzeżnych) jaki i morskie wody terytorialne (szeroki na 12 mil morskich pas wód Morza Bałtyckiego wzdłuż tzw. linii podstawowej) stanowią integralną część terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu prawa międzynarodowego na równi z terenem lądowym państwa - postanowiliśmy wyznaczyć centroid całego terytorium Polski, by jednocześnie podkreślić znaczenie dostępu Polski do morza dla jej niepodległości – czytamy.

Po najnowszych badaniach, okazało się, że serce Polski znajduje się w sołectwie Nowa Wieś pod Kutnem. O wszystkim informuje facebookowa strona – Honorowy Południk Krakowski, która z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości koordynuje projekt „Geodezyjne Serce Polski”.

O tych przełomowych obliczeniach, na podstawie danych podanych przez Honorowy Południk Krakowski, informowaliśmy jako pierwsi, a w ślad za nami poszły inne media. Sprawę pod lupę wzięło Radio Łódź. Ich reportaż można odsłuchać W TYM MIEJSCU.

Z kolei dziś pojawił się materiał zrealizowany przez TVN24. Wypowiada się w nim wiele osób, w tym np. wójt gminy Piątek, który zaznacza, że jego gmina nie planuje tak po prostu zrzec się tego, że leży w centrum Polski.

- Od lat różne podmioty robią zakusy na to, żeby nam odebrać tytuł. Tym razem użyto do tego wód Bałtyku – mówi Krzysztof Lisiecki.

Cały reportaż TVN24 znajdziesz TUTAJ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE