25 mln zł z Funduszy Europejskich wesprze najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego regionu: osób starszych, chorych, niepełnosprawnych oraz ich rodzin. Pieniądze będzie można przeznaczyć na przykład na usługi opiekuńcze, asystenckie i pielęgnacyjne. To także wsparcie na tzw. „opiekę wytchnieniową” i pomoc sąsiedzką. Dziś (20 lutego) rozpoczął się nabór wniosków na dofinansowanie kolejnych projektów.
W związku z tym zorganizowano konferencję prasową, w której udział wzięli członek zarządu województwa łódzkiego Roberta Baryła, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi Łukasz Chłądzyński oraz starosta kutnowski Daniel Kowalik.
- Województwo łódzkie ma 28 proc. osób powyżej 60. roku życia. To stanowi 670 tys. mieszkańców naszego całego regionu, a co za tym idzie, jesteśmy najstarszym, najszybciej starzejącym się województwem w Polsce. Dziś spotykamy się, by podzielić się z mieszkańcami bardzo dobrą informacją. Jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, podmioty ekonomii społecznej, kultury, a także szkoły będą mogły pozyskać środki z myślą o tych osobach, które tego wsparcia najbardziej potrzebują. Są to środki w wysokości 25 mln zł - mówił Robert Baryła, członek zarządu województwa łódzkiego.
Nabór wniosków potrwa od 20 lutego do 2 kwietnia br. Nie została określona minimalna i maksymalna wartość projektu - to umożliwia przygotowanie zróżnicowanych propozycji odpowiadających na lokalne potrzeby. Pieniądze mogą zostać przeznaczone m.in. na opiekę paliatywną, hospicyjną, geriatryczną, a także na teleopiekę, dowóz posiłków, transport czy wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego.
Naborem wniosków zajmuje się Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi.
- Nasze wsparcie będzie dotyczyło nie tylko osób potrzebujących, ale też ich otoczenia. Dzięki temu, że osoby potrzebujące będą zaopiekowane, ich opiekunowie będą mieli spokój, poczucie bezpieczeństwa i będą mogli skupić się na pracy i życiu społecznym. [...] Chcielibyśmy, żeby w Państwa projektach wsparcie było dopasowane indywidualnie do osób ze względu na ich schorzenia i potrzeby. Mogą być osoby, które potrzebują wsparcia społecznego, usługi opiekuńczej, asystenckiej czy pobytu w klubie seniora. Mogą też być osoby, które potrzebują usługi pielęgniarskiej czy opieki geriatrycznej lub paliatywnej - zaznaczył Łukasz Chłądzyński, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi.
Wnioskodawca ma możliwość wyboru, czy koncentruje się tylko na usługach społecznych lub zdrowotnych, czy wnioskuje o projekt kompleksowy łączące dwa rodzaje usług.
- Powiat Kutnowski przez ostatnie pięć lat mógł liczyć na ogromne wsparcie finansowe, ale również wsparcie dobrą radą, które płynęło ze strony Urzędu Marszałkowskiego. Programy, które w tym momencie zostały ogłoszone, są na tyle ważne, że mogą uzupełniać działalność statutową powiatu na naszym rynku powiatowym. Takie programy w naprawdę wyśmienity sposób mogą uzupełnić ofertę zdrowotną skierowaną do mieszkańców powiatu kutnowskiego, za co serdecznie dziękuję - podsumował starosta Daniel Kowalik.
Wszystkie szczegóły dotyczące naboru można znaleźć na stronie: https://wuplodz.praca.gov.pl/web/funduszeue.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.