Reklama

Babciu, nie daj się oszukać!

Opublikowano:
Autor:

Babciu, nie daj się oszukać! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ofiary złodziei i oszustów to najczęściej seniorzy – wiadomo nie od dziś. Są ufni (nie przypuszczają, że schludnie wyglądający i przemiły pan w garniturze to oszust), niebogaci (stąd wszystkie propozycje obniżenia rachunków i tzw. ,,okazje” spotykają się z ich aprobatą), trochę zagubieni (otaczający ich świat zmienia się w zawrotnym tempie i jest nie do ogarnięcia), mniej sprawni (babcia nie dogoni młodzieńca, który ukradł jej portfel). Nie ochronimy starszych ludzi przed bezwzględnym działaniem złodziei i naciągaczy. Ustrzec mogą się sami, jeśli będą ostrożni i wystarczająco czujni.

Dwa spotkania zorganizowane w Krośniewicach przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji oraz miejscowy Komisariat Policji miały na celu przekazanie seniorom informacji o tym, jak nie dać się oszukać. Spotkania poprowadził komendant Ireneusz Wrzesiński, który opowiedział zebranym o sposobach stosowanych przez przestępców. Okazało się, że słynna metoda ,,na wnuczka” ma wiele odmian i jest wciąż udoskonalana przez naciągaczy, którym nie brakuje inwencji, a kradzieżą częściej zajmują się kobiety niż mężczyźni. Jeśli nie chcemy stać się ofiarą oszustów, powinniśmy zerwać ze stereotypami. Wiadomo, że złodziej czy naciągacz musi zdobyć zaufanie ofiary, więc zrobi wszystko, by stać się wiarygodnym. Informacje o sposobach stosowanych na naszym terenie zostały zilustrowane filmami nakręconymi w ramach kampanii społecznej – znani aktorzy i dziennikarze ostrzegają w nich starsze osoby przed łatwowiernością.

Ważnym elementem spotkań była dyskusja osób, które zdecydowały się na udział w prelekcji. Okazało się, że niemal każdy miał do czynienia z nieuczciwymi propozycjami zawarcia umów z dostawcami energii elektrycznej, usług telefonicznych albo kupna czegoś w domu (w ramach ,,niebywałej promocji” i ,,tylko dziś”). Komendant zwrócił również uwagę, że w ciągu ostatnich dziesięciu dni w miejscowym komisariacie zgłoszono dwa przypadki kradzieży, których ofiarami były starsze osoby. To dowód na to, że rozmowa o metodach stosowanych przez złodziei nie jest bezpodstawna, a każdy z mieszkańców może być potencjalną ofiarą.

W spotkaniu uczestniczyli również dwaj funkcjonariusze pracujący w krośniewickim komisariacie, w tym dzielnicowy Krzysztof Dąbrowski,więc zebrani mieli okazję go poznać i porozmawiać o problemach, których rozwiązanie jest w zakresie kompetencji policji.

Trzeba wierzyć, że większość naszego społeczeństwa to ludzie uczciwi, jednak czujność w dzisiejszym świecie jest nieodzowna. Niebywałą popularnością cieszą się programy interwencyjne i reportaże które mówią o cierpieniu oszukanych ludzi, ale ciągle wydaje nam się, że to dzieje się gdzieś daleko stąd, na pewno nie tutaj, więc nas to nie dotyczy. Tak nie jest. Przestępcy byli i będą. Przyjadą z innych miejscowości, żebyśmy ich nie rozpoznali, poszukają słabych, naiwnych ludzi i spróbują zarobić. Tak żyją. Jeśli zachowamy ostrożność, nie będziemy płakać po spotkaniu z nimi.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników prelekcji, które odbyły się 4 i 18 listopada w Ośrodku Kultury. Życzymy Państwu, by napotkani ludzie zawsze byli uczciwi i życzliwi, ale... czujności nigdy dość!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE