Reklama

Reklama

Będzie pomoc dla poszkodowanych przez nawałnice. Samorządy mogą otrzymać nawet 200 tys. zł

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Woj. Łódzkiego, KP PSP Kutno, OSP KSRG Komadzyn

Będzie pomoc dla poszkodowanych przez nawałnice. Samorządy mogą otrzymać nawet 200 tys. zł - Zdjęcie główne

Będzie pomoc dla poszkodowanych przez nawałnice. Samorządy mogą otrzymać nawet 200 tys. zł | foto Urząd Marszałkowski Woj. Łódzkiego, KP PSP Kutno, OSP KSRG Komadzyn

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Nawet 200 tys. zł można otrzymać na usuwanie skutków ostatnich burz. Taką ofertę przedstawił samorządom Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Marszałek Grzegorz Schreiber zapowiedział z kolei nadzwyczajną sesję sejmiku województwa, na której radni mają zaproponować pomoc finansową dla gmin.

Reklama

Marszałek zapowiedział pomoc dla gmin z naszego województwa

Marszałek Województwa Łódzkiego opowiedział o skutkach zeszłotygodniowych nawałnic i podkreślił, że z pomocą poszkodowanym trzeba wyjść jak najintensywniej. Mówił też o zniszczeniach, jakich doznały miejsca użyteczności publicznej, m.in. budynki, drogi i drzewa. Pochwalił również prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Wielkie słowa uznania dla pana prezesa, który natychmiast przygotował projekt pomocy szczególnie dla tych gmin, które same, z własnych budżetów i w krótkim czasie nie będą mogły sobie pomóc – dodał.

Pomoc z WFOŚiGW pozwoli pokryć m.in. koszty usunięcia, transportu i utylizacji odpadów, zrąbkowania czy zabezpieczenia uszkodzonych drzew, a także koszty nowych nasadzeń oraz związane z przywróceniem stanu technicznego sprzed wystąpienia zdarzeń.

- O pieniądze mogą się starać samorządy i inne podmioty uprawnione prawem. Niezbędnym dokumentem przy ubieganiu się o dofinansowanie jest potwierdzenie wystąpienia zdarzenia wydane przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz protokół z oszacowania zakresu i wysokości szkód – wyjaśnia Wojciech Miedzianowski, prezes WFOŚiGW. – Wniosek oraz szczegóły można znaleźć na naszej stronie internetowej: https://www.wfosigw.lodz.pl./

Grzegorz Schreiber poinformował też, że podjął rozmowy z klubem radnych Prawa i Sprawiedliwości Sejmiku Województwa Łódzkiego, w sprawie zwołania sesji nadzwyczajnej, w czasie której będzie można przekazać pomoc dla gmin.

Skutki nawałnic w powiecie kutnowskim 

Przypomnijmy, że w wyniku gwałtownych nawałnic ucierpiały również gminy z powiatu kutnowskiego. Wielokrotnie relacjonowaliśmy przebieg usuwania szkód, konsekwencje żywiołu dla mieszkańców oraz setki strażackich interwencji w tych dniach (np. TUTAJ, TUTAJ).

Strażacy z naszego powiatu interweniowali 150 razy. Zabezpieczali m.in. uszkodzone dachy oraz usuwali z dróg i posesji powalone drzewa i konary. Setki mieszkańców przez kilka dni było  pozbawionych prądu, a niektórzy do tej pory walczą z wyrządzonymi przez nawałnicę szkodami (CZYTAJ).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE