Reklama

Będzie szybciej i bezpieczniej. Prace na linii Kutno-Toruń wchodzą w kolejny etap

Opublikowano:
Autor:

Będzie szybciej i bezpieczniej. Prace na linii Kutno-Toruń wchodzą w kolejny etap - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Szybsze podróże i wyższy poziom bezpieczeństwa zapewnić ma inwestycja prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Chodzi o przejazdy kolejowo-drogowe na linii między Kutnem a Toruniem. Ogłoszony został właśnie przetarg na kolejne prace, które potrwać mają do grudnia 2023 roku. Łączna wartość inwestycji wynosi 200 mln zł netto.

Oferty przetargowe można składać do 2 listopada. A jakich prac podejmie się wykonawca?

Modernizacji doczekają się m.in tory na wybranych odcinkach między Ostrowami a Toruniem Głównym. Przewiduje się także prace na dwóch przejazdach kolejowo-drogowych w Otłoczynie oraz dodatkowe zabezpieczenia (rogatki) i monitoring na dwóch przejściach dla pieszych w Toruniu.

Ponadto, w ramach już realizowanych prac wykonawca pracuje na odcinku między Kaliskami Kujawskimi a Czerniewicami. Na przystanku Wiktorowo przebudowywany jest peron nr 2. Będzie on wyższy, co ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Peron zostanie wyposażony w nową wiatę, ławki oraz gabloty informacyjne. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się będą mogły skorzystać z wygodnej pochylni.

Na szlaku Kaliska Kujawskie – Czerniewice wymieniony został tor oraz sieć trakcyjna na odcinku 2 km. Na 8-kilometrowym odcinku są roboty torowe. Gotowe są fundamenty pod nową sieć trakcyjną. Prace planowane są do kwietnia 2021 r. Wartość to prawie 39 mln zł netto.

Należy zaznaczyć, że pierwszy etap projektu został zrealizowany w latach 2016-2018. Wówczas na 30-kilometrowym odcinku między Włocławkiem Brzezie a Aleksandrowem Kujawskim wymieniono tory i sieć trakcyjną; wyremontowano 18 obiektów inżynieryjnych, a także zamontowano nową sygnalizację na 13 przejazdach kolejowo-drogowych.

W 2019 r. zakończył się natomiast drugi etap projektu. Co udało się wykonać? Przebudowano m.in trzy perony na stacji Kaliska Kujawskie oraz peron nr 1 na przystanku Wiktorowo, a na odcinku Ostrowy - Otłoczyn wymieniono tory na oraz sieć trakcyjną. Co więcej, na 8 przejazdach kolejowo-drogowych zamontowano nowe rogatki, sygnalizatory dźwiękowe i świetlne oraz nawierzchnię.

Projekt "Prace na linii kolejowej nr 18 na odcinku Kutno - Toruń Główny" finansowane są ze środków budżetowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE