Reklama

Reklama

Biskup wybrał kościoły, w których uzyskasz odpust zupełny. Wśród nich kutnowska parafia

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Biskup wybrał kościoły, w których uzyskasz odpust zupełny. Wśród nich kutnowska parafia - Zdjęcie główne

. | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Biskup Łowicki Andrzej Franciszek Dziuba wydał dekret o odpustach w Roku św. Józefa. Hierarcha wyjaśnia którzy wierni mogą ubiegać się o dar specjalnego odpustu oraz podał listę parafii, w których mogą je uzyskać. Znalazło się na niej miejsce dla jednej z kutnowskich parafii.

Reklama

Jak informuje biskup, Penitencjaria Apostolska postanowiła, w Roku św. Józefa, ogłoszonym przez Papieża Franciszka, w okresie od 8 grudnia 2020 roku do 8 grudnia 2021 roku, dla godnego uczczenia 150. rocznicy dnia, w którym Święty Józef został ogłoszony Patronem Kościoła Katolickiego, udzielić daru specjalnych odpustów wiernym, którzy:

- przez co najmniej pół godziny będą rozważać Modlitwę Pańską lub wezmą udział w jednym pełnym dniu skupienia, zawierającym rozważanie o Świętym Józefie;

- na wzór Świętego Józefa spełnią uczynek miłosierdzia względem ciała lub względem duszy;

- odmawiać będą Różaniec Święty w rodzinach i pomiędzy narzeczonymi;

- powierzać będą codziennie swoją działalność opiece Świętego Józefa oraz  będą wzywać Rzemieślnika z Nazaretu w modlitwach wstawienniczych za tych, którzy szukają pracy, aby mogli znaleźć zajęcie, oraz aby praca wszystkich ludzi była bardziej godna;

- odmawiać będą Litanię do Świętego Józefa (w tradycji łacińskiej) lub   Akatyst do Świętego Józefa, w całości lub przynajmniej w odpowiedniej części (w tradycji bizantyjskiej), lub też jakąś inną modlitwę do Świętego Józefa, przypisaną jako własna w różnych tradycjach liturgicznych, w intencji Kościoła prześladowanego od wewnątrz i od zewnątrz oraz w intencji ulżenia wszystkim chrześcijanom, którzy cierpią prześladowania wszelkiego rodzaju.

Ponadto, poza wspomnianymi wyżej okolicznościami, Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy odmówią dowolną prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć Świętego Józefa, np. „Do Ciebie, Święty Józefie”, szczególnie w dniach 19 marca i 1 maja, w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, w Niedzielę Świętego Józefa (w tradycji bizantyjskiej), 19 dnia każdego miesiąca i w każdą środę, będącą dniem poświęconym wspomnieniu tego Świętego w tradycji łacińskiej - wylicza hierarcha. 

Bp. Andrzej Dziuba zaznacza, że w okresie pandemii, dar odpustu zupełnego zostaje rozszerzony w sposób szczególny na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i wszystkich tych, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu, a którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu oraz z intencją wypełnienia, gdy tylko to będzie możliwe, zwykłych warunków, odmówią w domu lub tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda, akt pobożności na cześć Świętego Józefa, pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci, ofiarując z ufnością Bogu boleści i niedogodności własnego życia.

Biskup wybrał także kościoły parafialne, w których można uzyskać odpusty zupełne podczas pielgrzymek w Roku św. Józefa, biorąc tam udział we Mszy świętej lub dowolnym nabożeństwie lub modląc się tam prywatnie, uwzględniając modlitwy przepisane przez Stolicę Apostolską. A są nimi parafie:

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łowiczu;

św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Skierniewicach;

św. Józefa Robotnika w Sochaczewie;

św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy;

św. Stanisława Biskupa w Kutnie

Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rawie Mazowieckiej;

Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy