reklama
reklama

Był zasłużony dla miasta. Pożegnali Pana Waldemara [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Był zasłużony dla miasta. Pożegnali Pana Waldemara [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaWładze jednego z miast sąsiadujących z Kutnem informują o ostatnim pożegnaniu Pana Waldemara Funka. Jak opisują, jego działalność była bardzo ważna dla lokalnej społeczności.
reklama

Gostynin żega Waldemara Funka

- Na początku kwietnia br. zmarł Waldemar Funk - współtwórca partnerstwa Gostynina i Langenfeld Rhld. Był osobą niezwykle wrażliwą i wielkiego serca, szerokich horyzontów, cieszącą się niekwestionowanym autorytetem i sympatią oraz uznaniem mieszkańców obu miast – podkreśla Urząd Miasta Gostynina.

Pracownicy magistratu zauważają, że jego wkład w powstanie, a później rozwój przyjacielskich stosunków pomiędzy miastami trudno przecenić. 

reklama

- W uroczystości pogrzebowej w imieniu burmistrza Agnieszki Korajczyk-Szyperskiej i mieszkańców Gostynina w piątek 10 maja 2024 r. wzięła udział delegacja naszego miasta. Odczytany został list od Burmistrza Miasta Gostynina oraz złożone kondolencje dla najbliższej rodziny Funków – relacjonuje Urząd Miasta Gostynin.

Pośmiertnie Waldemar Funk został odznaczony Medalem za zasługi dla ochotniczych straży pożarnych (przyczynił się do przekazania trzech samochodów pożarniczych dla miasta i gminy). 

reklama

Odznaczenie na ręce małżonki Erny i dzieci przekazał Karol Podleśny Prezes Zarządu Powiatowego OSP w Gostyninie i Prezes Honorowy OSP Gostynin.

Kim był Waldemar Funk?

Waldemar Funk urodził się 29 września 1935 r. i wychował we wsi Polesie koło Gostynina w rodzinie niemieckich ewangelików, gdzie jego przodkowie od kilku pokoleń prowadzili gospodarstwo rolne. Wśród mieszkańców wsi miał wielu przyjaciół mimo różnic religijnych i kulturowych. Nauczył się mówić po polsku. Po zakończeniu okupacji rodzina została deportowana do Niemiec i trafiła wraz z dużą grupą innych niemieckich wysiedleńców z ziemi gostynińskiej do obozu przejściowego utworzonego w Langenfeld Rhld. Tam też jego rodzice osiedlili się i utrzymywali bliskie kontakty z dawnymi niemieckimi mieszkańcami Gostynina. W grupie tej poznał swoją przyszłą żonę Ernę Wegert – byłą mieszkankę Choinka, która także ze swoją rodziną trafiła do Langenfeld. Państwo Funk doczekali się trójki dzieci – Edgara, Martina i Kerstin.

reklama

- Waldemar Funk już w latach 70. przyjeżdżał do Gostynina. Początkowo prywatnie, z sentymentu i tęsknoty. Nagrywał kamerą filmy ukazujące gostynińskie krajobrazy, ludzi i okolicę. Po powrocie z Gostynina do Langenfeld w mieszkaniu państwa Funk przez kilka tygodni codziennie gromadzili się znajomi, aby oglądać Jego nagrania, wspominać. Entuzjazm i wzruszenie, z jakim opowiadał Waldemar o Gostyninie i Polsce przyciągały za każdym razem rzesze osób. Tradycją stały się także organizowane przez niego w Langenfeld coroczne zjazdy byłych gostyniniaków. Na spotkania przyjeżdżały zawsze dziesiątki osób - opisuje UM Gostynin.

reklama

Waldemar jednocześnie rozpoczął starania o nawiązanie oficjalnych kontaktów między Gostyninem i Langenfeldem. Organizował i uczestniczył w spotkaniach z przedstawicielami samorządów obu miast, przekonywał do swojego pomysłu. Jako radny Rady Miejskiej w Langenfeld forsował pomysł w gremiach samorządowych. Stał się ambasadorem naszego miasta w Niemczech.

"Mieszkańcy stracili wielkiego przyjaciela"

- Dzięki zapałowi, ogromnej determinacji przy pokonywaniu wielu trudności, uporowi i wsparciu żony Erny udało się Waldemarowi doprowadzić w 1998 r. do podpisania oficjalnej umowy partnerstwa pomiędzy miastami Gostynin i Langenfeld. Na tym jednak nie poprzestał. W 2002 r. założył Stowarzyszenie Popierania Partnerstwa Gostynin-Langenfeld, które to przejęło inicjatywę  organizowania działań między miastami i ich współfinansowania - czytamy na stronie internetowej gostynińskiego ratusza.

Stowarzyszenie dało podstawy do utworzenia w 2014 r. Komitetu Partnerstwa Miasta Langenfeld, skupiającego obecnie pięć europejskich partnerstw.

Tradycją stały się także spotkania w domu państwa Funków podczas każdego pobytu nie tylko oficjalnej delegacji miasta, ale także dzieci, sportowców, strażaków czy artystów plastyków z Gostynina w Langenfeld. Serdeczność, życzliwość oraz ogromna sympatia towarzyszyła każdej wizycie. Burmistrz Paweł Kalinowski odwiedził państwa Funk 29 września 2023 r. podczas jubileuszu 25-lecia partnerstwa Gostynina z miastem Langenfeld, w dzień 88 urodzin pana Waldemara.

- Dzięki wielkiemu sercu i ogromnemu zaangażowaniu Waldemara udało się zbudować trwałe partnerstwo miast, zrealizować kilkadziesiąt wspólnych projektów, a przede wszystkim  stworzyć ludzkie przyjaźnie. Za swoje zaangażowanie na rzecz mieszkańców Waldemar Funk został odznaczony w 2006 r. Medalem za zasługi dla miasta Gostynina. Wraz z odejściem Waldemara Funka mieszkańcy Gostynina stracili wielkiego przyjaciela w Langenfeld - podkreślają władze Gostynina.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama