Plac odnowiony, teraz kolej na budynki
Plac Wolności w nowej odsłonie został oficjalnie oddany do użytku w marcu 2021 roku. Jego wygląd zmienił się pierwszy raz od 80 lat, czyli od momentu, kiedy w latach 40. został wykonany przez okupantów niemieckich. Prace związane z rewitalizacją najstarszej, historycznej części miasta, w tym modernizacją Willi dr Troczewskiego, pochłonęły około 40 milionów złotych. Prawie 18 mln to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.
Na tym zmiany wizerunkowe centrum Kutna się nie kończą. Zarząd Nieruchomości Miejskich planuje nadać świeżości zabudowaniom znajdującym się w otoczeniu Placu Wolności.
- Mamy na ukończeniu dokumentację w sprawie modernizacji budynków. Wtedy Miasto będzie próbowało uzyskać środki zewnętrzne. Planujemy odnowienie elewacji zewnętrznej i wymianę pokrycia dachowego sześciu budynków. Wszystko jest uzależnione od środków zewnętrznych, a byłaby to bardzo duża inwestycja - wyjaśnia dyrektor ZNM, Marian Sierpiński.
Nowy blok komunalny w Kutnie?
Plany inwestycyjne Zarządu Nieruchomości Miejskich obejmują nie tylko ścisłe centrum. Największe nadzieje dyrektor pokłada w budowie nowego, dużego bloku komunalnego. Miałby on stanąć przy ul. Kochanowskiego (naprzeciwko bloku przy ul. Kochanowskiego 9).
- Plany są ambitne. Pod koniec roku będziemy mieli dokumentację, zobaczymy jakie będa koszty, ile mieszkań będzie można uzyskać i wtedy dopiero będzie można mówić o terminie budowy i sposobie finansowania. Wiadomo, że Miasto będzie wystepowało o środki zewnętrzne - zapowiada Marian Sierpiński
Jeśli uda się pozyskać środki zewnętrzne, blok mógłby powstać w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat.
Kutno stara się również o pozyskanie pieniędzy na modernizację i rozbudowę nieruchomości przy ul. Sienkiewicza 9. Ogłaszanae dotychczas przetargi kończyły się fiaskiem. Raz wycofał się wykonawca, przy kolejnych postępowaniach oferty przekraczały możliwości finansowe Miasta.
Koniec z "kopciuchami" w centrum
W ubiegłym roku Zarząd Nieruchomości Miejskich przeznaczył ok. 1,7 mln zł na bieżące remonty oraz 420 tys. zł na inwestycje. Miasto konsekwentnie stara się eliminować ogrzewanie tzw. "kopciuchami".
- Aktualnie skończyliśmy modernizację budynku przy ul. Kościuszki 8 i 6a. Została tam wykonana instalacja centralnego ogrzewania i ciepłej wody. Wykonawca złożył już pismo o przejęcie robót. Mamy jeszcze zamiar rozpocząć w tym roku modernizację budynku przy ul. Sienkiewicza 32 - również centralnego ogrzewania. W ten sposób budynki w centrum Kutna, które są własnością Miasta, wszystkie zostałyby zmodernizowane. Znikną wszystkie kopciuchy, z wyjątkiem jednego, który jest zarządzany przez ZNM, ale nie jest własnością Miasta. Chodzi o jeden z budynków przy ul. Zduńskiej - informuje dyrektor Marian Sierpiński.
Szacuje się, że wśród zasobów ZNM, ogrzewanych "kopciuchami" jest już zaledwie ok. 20 procent budynków socjalnych: przy ul. Mickiewicza, 29 Listopada i Krośniewickiej. Nie wszystkie z nich da się jednak podłączyć do centralnego ogrzewania, z uwagi na brak dostępu do sieci miejskiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.