Plac Wolności w Kutnie - pierwsze wspomnienia
Dużo ciekawych informacji na temat historii tego miejsca znaleźliśmy w artykule dr Piotra Stasiaka, wicedyrektora Muzeum Regionalnego w Kutnie.
Plac Wolności (wówczas Stary Rynek) był swego czasu centrum handlowym i administracyjnym miasta. Pośrodku placu znajdował się murowany ratusz (od 1843 r. siedziba władz miast została przeniesiona do nowego ratusza przy obecnym Placu Piłsudskiego), wokół którego stopniowo powstała również zabudowa o charakterze handlowym.
„Na środku placu czworobok murowanych piętrowych domów, mieszczących sklepy i mieszkania, z boku szopa wiecznie biała od pokrywającego ją pyłu wapiennego, sprzedawano tu wapno. Od frontu jedyne w mieście malutkie lichutkie kino „Urania”, zwano te domy Ratuszkiem. Przed nim stawały przyjeżdżające do Kutna cyrki.” – taki obraz tego miejsca utrwalił się we wspomnieniach Ignacego Szymańskiego.
Plac Wolności w okresie międzywojennym i w trakcie II wojny światowej
W okresie międzywojennym budynek w którym funkcjonowało kasyno podoficerskie należał do 37. Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. J. Poniatowskiego. Po 1945 roku usytuowano tu natomiast Wojskową Komendę Uzupełnień.
Stary Rynek i Plac Zduński jeszcze w okresie międzywojennym były miejscami handlowymi, gdzie odbywały się targi i jarmarki, a w przypadku Placu Zduńskiego było to także miejsce ćwiczeń Ochotniczej Straży Ogniowej.
Istotne zmiany w przestrzeni Starego Rynku zaszły jednak w okresie okupacji hitlerowskiej. Przede wszystkim Niemcy wyburzyli tzw. „ratuszek” i wybudowali na placu „nieckę”, mocno pogłębiając plac od strony północnej. Wyburzyli również część domów od strony zachodniej pierzei.
Dzisiejszy Plac Wolności był także miejscem publicznej kaźni trzech kutnowskich kolejarzy, członków ruchu oporu: Kaliksta Perkowskiego (pracownik kolejowy – 45 lat), Wilhelma Czerneckiego (oficer w stanie spoczynku – 52 lata) i Piotra Sanda (komendant Pol. Kolejowej Kutno-Azory – 46 lat). Miało to miejsce 9 czerwca 1941 roku.
Co później?
Po zakończeniu II wojny światowej zabudowania wokół placu stopniowo zmieniały oblicze. W latach 50. powstała po jego stronie zachodniej. Proces ten kontynuowano od 1990 roku, budując siedzibę banku w północnej pierzei placu, a następnie proces ten rozwijał się w kolejnych latach i na początku XXI wieku przez powstanie nowych kamienic.
W latach 90. XX wieku plac zyskał dawną funkcję handlową. Działał tu bowiem bazar zwany potocznie „Manhattanem” , gdzie można było zaopatrzyć się w towary m.in. przywożone z krajów Wspólnoty Niepodległych Krajów (były ZSRR), czy tak wówczas popularne swetry i dżinsy z Turcji.
W galerii zdjęć do artykułu zobaczycie, jak zmieniał się Plac Wolności w latach 1915-2022.
Info: Muzeum Regionalne w Kutnie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.