reklama
reklama

Chcą pomóc rodzicom po stracie dziecka. Posłanka z Kutna na czele zespołu, przed nami pierwsze posiedzenie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fot. biuro prasowe Pauliny Matysiak

Chcą pomóc rodzicom po stracie dziecka. Posłanka z Kutna na czele zespołu, przed nami pierwsze posiedzenie - Zdjęcie główne

Posłanka z Kutna, Paulina Matysiak zainicjowała utworzenie Zespołu ds. Równości Rodziców w Dostępie do Świadczeń po Stracie Ciąży | foto fot. biuro prasowe Pauliny Matysiak

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zbliża się pierwsze posiedzenie Zespołu ds. Równości Rodziców w Dostępie do Świadczeń po Stracie Ciąży, założonego z inicjatywy posłanki z Kutna, Pauliny Matysiak. W październiku projekt parlamentarzystki - który ma pomóc rodzicom w trudnej sytuacji straty dziecka - został zdjęty z agendy obrad Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Już jutro posłanki oraz strona społeczna pochylą się nad sytuacją rodziców, którzy doświadczyli straty ciąży w wyniku poronienia lub martwego urodzenia. Chodzi o to, by znieść wymóg określania płci dziecka martwo urodzonego.
reklama

15 października obchodziliśmy Dziś Dzień Dziecka Utraconego. Data ta nie była przypadkowa. Symbolicznie tyle trwałaby ciąża gdyby rozpoczęła się z początkiem roku. Według danych w Polsce w latach 2017-2019 każdego roku około 1700 kobiet urodziło martwe dziecko, a około 40 tys. ciąż zakończyło się poronieniem. Urodzenie martwego dziecka to dla wielu rodziców ogromna tragedia, a obecny stan prawny nie pomaga w żaden sposób w tym okresie. Wręcz go utrudnia. W przypadku narodzin martwego dziecka, aby uzyskać akt urodzenia z odpowiednią adnotacją, należy wskazać płeć dziecka. Problem w tym, że nie zawsze jest to możliwe przy oględzinach lekarza. W takim przypadku wymaga się od rodziców przeprowadzenia kosztownych badań genetycznych, które nie są finansowane przez państwo.

Posłanka Paulina Matysiak z partii Lewica Razem chciała to zmienić:

- Złożyłam w Sejmie projekt ustawy, który znosi wymóg określania płci dziecka martwo urodzonego. Pierwsze czytanie tego projektu miało odbyć się 13 października 2021 r. w czasie posiedzenia Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Do tego jednak nie doszło i punkt czytania został zdjęty z obrad bez wyznaczenia nowego terminu - mówi posłanka Matysiak. - Nie zniechęciło mnie to do dalszych działań. Zainicjowałam w Sejmie Zespół ds. Równości Rodziców w Dostępie do Świadczeń po Stracie Ciąży. 23 listopada odbędzie się jego pierwsze posiedzenie - dodaje.

 

Sytuacja rodziców,  jest bardzo trudna. Udział w posiedzeniu weźmie też strona społeczna

 

14 października tego roku podczas 39. posiedzenia Sejmu 14 posłanek zawiązało Zespół ds. Równości Rodziców w Dostępie do Świadczeń po Stracie Ciąży. Posłanki pochodzą z różnych klubów i ugrupowań: Lewicy, Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego, koła Polskie Sprawy, Solidarnej Polski, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej. Mają one wspólny cel: podejmowanie działań na rzecz wypracowania rozwiązań ułatwiającym rodzicom po stracie ciąży otrzymanie gwarantowanych świadczeń i ułatwienie otrzymania niezbędnych dokumentów. Przewodniczącą Zespołu została inicjatorka jego powstania - Paulina Matysiak (Lewica), a wiceprzewodniczącymi: Monika Rosa (KO) oraz Anna Maria Siarkowska (PiS).

Pierwsze posiedzenie zespołu rozpocznie się 23 listopada o godzinie 11. Udział w nim jako strona społeczna weźmie pani mecenas Katarzyna Łodygowska, specjalistka prawa pracy i prawniczka zajmująca się nieodpłatną pomocą prawną rodzicom po stracie dziecka. Przedstawi ona obecną sytuację rodziców, którzy doświadczyli straty ciąży w wyniku poronienia lub martwego urodzenia.

Zaproszenie do udziału otrzymały również Fundacja Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego, Fundacja Rodzić po Ludzku, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Fundacja Matecznik, Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia i Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

 

„Ideolodzy gender sięgają po zmarłe dzieci"

 

Propozycja Lewicy nie przeszła bez echa wśród organizacji działających w Polsce. Poza pozytywnym jej odbiorem znalazł się i ten, który określił zmianę jako sięgający po zmarłe dzieci do celów politycznych.

3 listopada na skrzynki e-mail osób zapisanych w newsletterze Ordo Iuris wpłynęła wiadomość na temat działań, które fundacja lobbuje w zakresie godnych pochówków. W akapicie o tytule „Ideolodzy gender sięgają po zmarłe dzieci" odbiorcy przeczytać mogli między innymi, że "Przyjęcie proponowanych przez Lewicę rozwiązań doprowadziłoby więc do tego, że część dzieci byłaby zgodnie z zaleceniami genderystów wychowywana w „neutralności płciowej", co ogromnie zaszkodziłoby ich rozwojowi psychofizycznemu, prowadząc do poważnych problemów psychicznych, w tym zaburzeń własnej tożsamości.". W dalszej części umieszczona została zapowiedź złożenia własnej propozycji zmiany w tym obszarze. Całość podpisana została przez adw. Jerzego Kwaśniewskiego Prezesa Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Równości Rodziców w Dostępie do Świadczeń po Stracie Ciąży rozpocznie się 23 listopada o godzinie 11 w formie zdalnej.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama