Reklama

Reklama

Chcą rozbudować A1 w naszym regionie. Postawili kolejny krok

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe (archiwum)

Chcą rozbudować A1 w naszym regionie. Postawili kolejny krok - Zdjęcie główne

GDDKiA planuje rozbudowę autostrady A1 między Toruniem a Włocławkiem | foto poglądowe (archiwum)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Autostrada A1 w naszym regionie ma zostać poszerzona. Mowa o odcinku Włocławek-Toruń. Przystąpiono do prac projektowych, oraz podpisano umowę z wykonawcą, który opracuje materiały niezbędne do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Reklama

Rozbudowa A1 w pobliżu Kutna. Chodzi o odcinek Włocławek-Toruń

O planach rozbudowy A1 pisaliśmy już kilkukrotnie na KCI – ostatnio W TYM MIEJSCU. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na bieżąco informuje o postępach w tej sprawie.

- Firma Voessing Polska, z którą podpisaliśmy umowę, wyceniła wartość prac na 2 976 600 zł. Uzyskanie decyzji środowiskowej otworzy drogę do realizacji zadania. Docelowo rozbudowa o trzeci pas w obie strony obejmie około 35 km autostrady A1 od węzła Toruń Południe do węzła Włocławek Północ – przypomina łódzka Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Poszerzenie autostrady o dodatkowy pas ruchu związane jest ze spodziewanym większym natężeniem ruchu za sprawą zmian na sieci drogowej. Wraz z budową kolejnych odcinków S10 pomiędzy Szczecinem i Warszawą wzrośnie natężenie ruchu na wspólnym odcinku A1 i S10. 

GDDKiA zapewnia, że realizacja planowanego poszerzenia autostrady pomiędzy węzłami Toruń Południe i Włocławek Północ zapewni zwiększenie przepustowości, skrócenie czasu przejazdu oraz poprawę poziomu bezpieczeństwa istniejącej autostrady. 

- Umożliwi też efektywne rozprowadzenie zwiększonego ruchu drogowego na trasach dojazdowych do planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Prognoza ruchu wykonana w ramach Studium korytarzowego niezbędnego do budowy S10 (na odcinku A1 - Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej) wykazała średnie natężenie w 2050 r. w przedziale od 64,3 do 67,2 tys. poj./dobę – dodaje GDDKiA.

W styczniu 2022 roku Minister Infrastruktury podpisał Program Inwestycji obejmujący proces przygotowawczy dla poszerzenia autostrady A1. Pierwszy przetarg na wyłonienie wykonawcy dokumentacji ogłoszono jesienią ubiegłego roku, jednak zakończył się unieważnieniem postępowania. W kolejnym przetargu wprowadzono szereg zmian w opisie przedmiotu zamówienia i oferty złożyło aż dziewięciu wykonawców. 

- Po weryfikacji ofert jako najkorzystniejszą wskazaliśmy przedstawioną przez firmę Voessing Polska. W 2018 r. podpisaliśmy umowy na przebudowę starej A1 od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego oraz trzech odcinków DK1 od Kamieńska do początku obwodnicy Częstochowy. W kwietniu 2019 r, zawarliśmy umowę na przebudowę ostatniego fragmentu trasy, od Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska. To łącznie nieco ponad 80 km trasy. Teraz kierowcy mają do dyspozycji całą autostradę A1, ponad 560 km od Rusocina do Gorzyczek – opisują drogowcy.

Trasę z centrum Gdańska do granicy z Czechami można przejechać pojazdem osobowym, nie przekraczając dopuszczalnej prędkości, w czasie ok. 5 godzin z przerwą na odpoczynek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy