Reklama

Reklama

Ciąg dalszy batalii o wywóz bioodpadów w gminie Kutno. Petycje nie pomogły, interweniuje posłanka

Opublikowano: śr, 18 maj 2022 10:00
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com/archiwum KCI

Ciąg dalszy batalii o wywóz bioodpadów w gminie Kutno. Petycje nie pomogły, interweniuje posłanka - Zdjęcie główne

Ciąg dalszy batalii o wywóz bioodpadów w gminie Kutno. Petycje nie pomogły, interweniuje posłanka | foto pixabay.com/archiwum KCI

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Warunki gospodarowania odpadami w gminie Kutno już od dłuższego czasu budzą spore kontrowersje. W lutym br. mieszkańcy złożyli petycję do urzędu gminy i zwrócili się do nas z prośbą o nagłośnienie niekorzystnych według nich regulacji dotyczących opłat, jak i organizacji wywozu bioodpadów. Teraz w tej samej sprawie interweniuje kutnowska posłanka Paulina Matysiak.

Reklama

15 lutego br. mieszkańcy złożyli w urzędzie gminy Kutno petycję, w związku z niekorzystną ich zdaniem umową, zawartą pomiędzy Gminą Kutno a firmą Pre-Zero.

- Coroczny wzrost cen, nie jest równoznaczny z podniesieniem jakości oferowanych usług. Sąsiednie gminy mają dużo lepszą ofertę. Harmonogram wywozu odpadów przewiduje wywóz bioodpadów trzy razy w roku, co zmusza mieszkańców do magazynowania sporych ilości śmieci przez dłuższy czas i tworzenia w tym celu specjalnego miejsca na przechowywanie. Bardzo wielu mieszkańców nie ma warunków do tworzenia przydomowych kompostowników. W takiej sytuacji Urząd Gminy proponuje wywóz nadwyżki odpadów we własnym zakresie, co wydaje się być ponurym żartem, gdyż nie każdy dysponuje półciężarówką, którą mógłby wykorzystać – twierdzili mieszkańcy.

W związku z napływającymi do niej głosami mieszkańców gminy sprawą postanowiła zająć się posłanka Paulina Matysiak. Zwróciła uwagę na to, że ceny wywozu bioodpadów w gminie Kutno są najwyższe w całym powiecie, a odbywają się jedynie trzy razy do roku: pod koniec marca, czerwca i września.

- Co proponują władze pytane o powód niskiej częstotliwości odbioru? Radzą mieszkańcom budowę kompostowników. Mieszkańcy z kolei o poprawę sytuacji walczą od miesięcy — najpierw petycją, która nie odniosła oczekiwanych rezultatów. Potem zwrócili się o pomoc właśnie do kutnowskiej posłanki Pauliny Matysiak – czytamy w informacji prasowej biura poselskiego Matysiak.

Jak czytamy w zamieszczonej informacji, „na pytania, co mieszkańcy mają zrobić z nadmiarem trawy i gałęzi, których nie da się kompostować, władze gminy odpowiadają, że odpady zawsze można samodzielnie przewieźć do odpowiedniego punktu zbiórki”. W tym przypadku do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych utworzonego dla gminy Kutno, w Kutnie przy ul. Łąkoszyńskiej 127.

Dlaczego bioodpady odbierane są trzy razy w roku? Jak wynika z wyjaśnienia gminy z marca br., jest tak przede wszystkim z powodu "promowania zasady kompostowania bioodpadów". 

- Już w ubiegłym roku zostało podjętych szereg działań zachęcających naszych mieszkańców do kompostowania bioodpadów, wskazując korzyści wynikające z faktu ich kompostowania, poczynając od korzyści finansowych poprzez wskazanie zalet wykorzystywania kompostu do nawożenia własnych ogrodów. Na stronie internetowej gminy zamieściliśmy film instruktażowy ukazujący korzyści, wskazując jak we własnym zakresie wykonać kompostownik. Bioodpady, które stanowią 25% wszystkich odpadów zebranych z terenu gminy Kutno, mogą być z powodzeniem kompostowane przez mieszkańców na własnych nieruchomościach - przekonuje gmina.  

Urząd gminy poinformował, że ewentualnych zmian w kwestii gospodarowania odpadami można się spodziewać na początku przyszłego roku, po podpisaniu nowej umowy z wykonawcą.

Skąd różnice w cenach odbioru bioodpadów między gminą Kutno a pozostałymi gminami powiatu kutnowskiego? Jak informuje biuro poselskie posłanki, na odpowiedź trzeba będzie poczekać. Matysiak zapowiada także dalsze działania w tej sprawie, o czym na pewno poinformujemy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy