reklama
reklama

Ciekawe odkrycie w trakcie prac w regionie. "To pradziejowe stanowisko!" [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ciekawe odkrycie w trakcie prac w regionie. "To pradziejowe stanowisko!" [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wydarzenia Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi poinformował dzisiaj o znalezisku dokonanym w sąsiadującym z powiatem kutnowskim powiecie łowickim.
reklama

Odkrycie w trakcie prac w pow. łowickim

- Ciekawe znalezisko w jednej z miejscowości powiatu łowickiego. Podczas prac ziemnych związanych z przyłączem mediów odkryto pradziejowe stanowisko! W trakcie prac prowadzonych wzdłuż niewielkiej rzeczki, u podnóża pagóra, nastąpiło oberwanie piaszczystej ściany wykopu. W związku z tym samoistnym zdarzeniem doszło do przypadkowego zarejestrowania substancji zabytkowej – informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi.

Jak poinformował urząd, na odcinku tym odkryto sześć obiektów archeologicznych i materiał zabytkowy w postaci 31 fragmentów ceramiki. 

- Większość ceramiki pochodziło z ręcznie lepionych, chropowaconych naczyń grubościennych, datowanych wstępnie na V-VI okres epoki brązu i przynależnych do kultury łużyckiej – dodaje łódzki Urząd Ochrony Zabytków.

Jak podaje portal archeologia.com.pl, kultura łużycka to kultura archeologiczna środkowej i młodszej epoki brązu oraz wczesnej epoki żelaza, występująca głównie na ziemiach polskich oraz przyległych do nich obszarów sąsiednich państw. 

- Należy do większego, ogólnoeuropejskiego kręgu kultur pól popielnicowych, ze względu na charakterystyczne cmentarzyska złożone z urn zawierających popioły zmarłych, pochodzących z kremacji. Kultura łużycka obejmowała obszar od doliny Odry na zachodzie po dzisiejszą Białoruś na wschodzie i od północnej Polski po Morawy na południu. Charakteryzowała się rozwiniętym rolnictwem, hodowlą i rzemiosłem, a także handlem i wymianą towarową z innymi kulturami epoki brązu. Funkcjonowała od około 1300 do 500 lat p.n.e. - czytamy na archeologia.com.pl.

Jedną z najbardziej znanych osad kultury łużyckiej jest Biskupin. Gospodarka tej kultury głównie skupiała się wokół rolnictwa. Najważniejszymi zwierzętami domowymi były bydło i świnie, a następnie owce, kozy, konie i psy.

Po zabezpieczeniu znalezisk w powiecie łowickim i ich zadokumentowaniu archeolog, który prowadził nadzór dokonał także oględzin pagórka, u podnóża którego dokonano odkrycia. 

- Oceniono, że znajduje się na nim materiał, który datować można od pradziejów do nowożytności – podkreśla urząd.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama