Reklama

Reklama

CIT 2018 – zmiany od stycznia 2018 r.

Opublikowano: 12 grudnia 2017 09:49
Autor:

CIT 2018 – zmiany od stycznia 2018 r. - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Trwają prace Ministerstwa Finansów nad podatkiem CIT 2018. Zmiany mają być wprowadzone już od 1 stycznia nowego roku. Jak podaje samo Ministerstwo, mają one na celu przede wszystkim uszczelnienie podatku CIT oraz odbudowę dochodów budżetu z tytułu podatków dochodowych.

Reklama

CIT 2018 – zamiany dla przedsiębiorców

CIT (z angielskiego Corporate Income Tax) to podatek dochodowy od osób prawnych, czyli od podmiotów, które zostały określone jako osoby prawne według obowiązujących przepisów. Zatem podatek dochodowy CIT mają obowiązek zapłacić spółki oraz jednostki organizacyjne, które posiadają osobowość prawną, np.:

 • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
 • spółki akcyjne,
 • fundacje,
 • stowarzyszenia,
 • spółdzielnie.

Do tego grona zalicza się także Skarb Państwa, jednak jest on objęty zwolnieniem z podatków dochodowych.

Podatek od osób prawnych od 2018 roku będzie się wiązał ze zmianami, o których należy pamiętać podczas składania deklaracji CIT.

CIT 2018 – zmiany w wydatkach na usługi niematerialne

W nowelizacji ustawy o CIT 2018 zmiany zakładają podwyższenie kwoty wolnej. Proponowany próg to 3 mln zł w ciągu roku podatkowego. Oznacza to, że przekroczenie tego limitu, czyli kwoty 3 mln zł w skali roku, nie będzie uprawniało podatników CIT do wliczenia wydatków na usługi niematerialne do kosztów przedsiębiorstwa. Do usług niematerialnych zaliczane są m.in.:

 • umowy licencyjne,
 • doradztwo,
 • księgowość,
 • badania rynku,
 • usługi prawne.

Od stycznia 2018 r. przedsiębiorcy, którzy przekroczyli limit 3 mln zł w skali roku, nie będą mogli tych wydatków odliczyć. Takie zmiany w CIT 2018 mają na celu ukrócić działania przedsiębiorstw, które w sposób nienaturalny generują swoje koszty. Jednocześnie będą one niemałym obciążeniem dla przedsiębiorstw, które przekroczą ustalony limit.

CIT 2018 – zmiany tzw. minimalnego podatku dochodowego

Kolejne zmiany w CIT dotkną dużych przedsiębiorców, którzy posiadają nieruchomości komercyjne zaliczane do ich środków stałych o początkowej wartości powyżej 10 mln zł. Ci przedsiębiorcy będą zobowiązani do uiszczenia dodatkowego podatku o wartości 0,035% od przychodu odpowiadającemu wartości początkowych środków trwałych przekraczających 10 mln zł. Podatek ten będzie dotyczył przede wszystkich takich nieruchomości jak:

 • centra handlowe,
 • domy towarowe,
 • samodzielne sklepy i butiki,
 • budynki biurowe.

CIT 2018 – zmiany dla korporacji

To nie koniec poprawek w CIT 2018. Zmiany przewidziane są także dla korporacji międzynarodowych. Mają one na celu opodatkowanie dużych korporacji - zarabiających na obszarze Unii Europejskiej - podatkiem dochodowym, z którego zyski pozostaną na terenie Wspólnoty Europejskiej. W ten sposób do polskiego prawa ma zostać dostosowana unijna dyrektywa ATAD z 2016 r.

CIT 2018 – zamiany i nowelizacja

Proponowane zmiany w podatku dochodowym CIT 2018 opisane dokładnie na https://www.podatnik.info/publikacje/zmiany_w_cit_2018,moja_firma,optymalizacja_podatkowa,5055ba mają na celu przede wszystkim połączenie wysokości płaconego podatku przez duże przedsiębiorstwa z miejscem, gdzie faktycznie uzyskują one dochody. W CIT 2018 zmiany mają zatem zapobiegać sytuacjom, kiedy przedsiębiorca unika opodatkowania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)