Kampania poświęcona jest wspieraniu i koordynacji pracy mającej na celu zlikwidowanie przemocy ze względu na płeć na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym.
- Miasta, miasteczka i wsie bezpieczne dla dziewczynek i kobiet! Dość czekania – wzywamy samorządy do działania! - to postulat tegorocznej kampanii, która odbyła się w dniach 25 listopada - 10 grudnia. W tym roku akcji towarzyszyła niezwykle ważna rocznica bowiem przed stu laty, 28 listopada po wieloletniej walce działaczek organizacji kobiecych zrównano prawa wyborcze bez względu na płeć.
Organizatorzy akcji zwrócili uwagę, że problem przemocy w rodzinie i innej przemocy ze względu na płeć zaczął być w końcu poważnie traktowany. Poprzez kampanię „16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć” apelowali do lokalnych decydentów, by poświęcali temu tematowi więcej uwagi, przeznaczali środki finansowe i realizowali działania edukacyjne po to, aby przestępstwa wobec dziewcząt i kobiet nie były dłużej bagatelizowane.
- Chcemy, aby bezpieczeństwo i wolna od dyskryminacji i przemocy edukacja stały się priorytetem - piszą organizatorzy akcji - dodają organizatorzy kampanii.
Ramy czasowe trwania kampanii nie były przypadkowe. Wybrano dni pomiędzy 25 listopada, czyli Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet a 10 grudnia - Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Miało to symbolizować zależność pomiędzy przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka oraz podkreślić, że przemoc wobec kobiet jest pogwałceniem tych praw.
- Patrzymy z dumą i nadzieją na wytrwałe działania pokoleń kobiet i solidarnych z nimi mężczyzn walczących o przysługujące nam prawa. Choć wielu wydają się one się oczywistością, historia pokazuje, że raz wywalczone prawa mogą zostać nam odebrane lub ograniczone, a w bardzo wielu obszarach życia wciąż jest wiele do zrobienia - czytamy na stronie kampanii.
Z opublikowanych statystyk wynika, że 1 na 5 kobiet przynajmniej raz w życiu doświadczyła przemocy ze strony swojego męża bądź partnera a między 12 a 15 proc. kobiet funkcjonuje w „związkach z przemocą” po skończeniu 16 roku życia. Zdecydowana większość - 95 proc ofiar przemocy w rodzinie to kobiety i dzieci. Na terenie naszego powiatu przemoc w domach również się pojawia. Do Komendy Powiatowej Policji w Kutnie wpływają zawiadomienia o popełnionych przestępstwach. Przez kutnowskich funkcjonariuszy prowadzone są setki postępowań opartych o art. 207 kk, czyli za znęcanie się.
- W 2018 roku do chwili obecnej zostało wszczętych na terenie naszego powiatu 178 postępowań związanych z przemocą w rodzinnie - poinformowała nas rzeczniczka kutnowskiej policji, asp. szt. Edyta Machnik.