reklama

Co warto wiedzieć, zatrudniając obcokrajowca

Opublikowano:
Autor:

Co warto wiedzieć, zatrudniając obcokrajowca - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaTrudno Ci znaleźć w Polsce wykwalifikowanego, pracowitego, dyspozycyjnego pracownika? Borykasz się z brakami kadrowymi, bo potencjalnym pracownikom brakuje chęci do pracy i kwalifikacji, a w dodatku mają bardzo wygórowane oczekiwania finansowe? Zatrudnienie obcokrajowca rozwiąże Twoje problemy.

Coraz więcej pracodawców w Polsce jest gotowych zatrudnić obcokrajowca. Tysiące dobrych polskich specjalistów opuściło nasz kraj w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy i poprawienia warunków bytu. Wśród tych, którzy zostali w kraju, wielu ma oczekiwania finansowe przekraczające możliwości naszej firmy i niewspółmierne do umiejętności. Z poniższego tekstu dowiesz się, na co należy zwrócić uwagę, jeśli zdecydujesz się zatrudnić obcokrajowca.

Korzyści z zatrudniania obcokrajowców

Do niedawna aktywnych zawodowych cudzoziemców można było spotkać w Polsce głównie w sektorze budowlanym. Z czasem dołączyły do niego inne branże: edukacja, opieka medyczna, informatyka i IT, przemysł. Pracodawcy cenią obcokrajowców za posiadanie wysokich kwalifikacji i chęci do pracy. Większość imigrantów zarobkowych to osoby dyspozycyjne, gotowe poświęcić dużą część doby na pracę (w końcu często to właśnie z powodu poszukiwania pracy znalazły się w Polsce). Dodatkowymi atutami cudzoziemców są dobra znajomość języka obcego i znajomość rynków innych państw (np. tych, z których sami pochodzą).

Kto nie potrzebuje zezwolenia na pracę?

Istnieje duża grupa obcokrajowców, którzy nie muszą posiadać żadnych specjalnych dokumentów, aby pracować w Polsce. Do takich osób należą obywatele krajów Unii Europejskiej, Szwajcarii, Europejskiego Obszaru Gospodarczego czy państw, które zawarły z Unią lub którymś z jej krajów członkowskich umowę o swobodnym przepływie osób. Bez zezwolenia na pracę w Polsce możemy też legalnie zatrudnić pracowników z Gruzji, Rosji Ukrainy, Mołdawii, Armenii, Białorusi. W przypadku zatrudnienia imigrantów z innych krajów, konieczne jest aby mogli się oni wylegitymować Kartą Polaka, kartą pobytu, wizą czy zezwoleniem na pobyt czasowy i pracę. Ponadto na terenie Rzeczypospolitej Polskiej można zatrudniać też osoby ze statusem uchodźcy, z ochroną uzupełniającą, jak i te, którym przyznano azyl czy pobyt tolerowany.

Jak uzyskać zezwolenie na pracę?

W każdym innym niż wymienione wyżej przypadki, cudzoziemiec musi posiadać zezwolenie by podjąć pracę w Polsce. O zezwolenie występuje pracodawca do wojewody, a w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy i pracę – sam cudzoziemiec (również do wojewody). W przypadku pracy sezonowej pracodawca musi zgłosić się do starosty (PUP). Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak zatrudnić obcokrajowca? 5 ważnych porad dla pracodawców.

Jaką umowę można zawrzeć z obcokrajowcem?

Z obcokrajowcami można zawierać te same rodzaje umów, co z Polakami, a więc: umowę na czas nieokreślony, umowę na czas określony, umowę na okres próbny (w tym – na zastępstwo), umowę o dzieło, umowę zlecenie, umowę o pomocy przy zbiorach, umowę o pracę nakładczą. Kiedy podpisujemy z cudzoziemcem umowę o pracę, robimy to na takich samych warunkach jak w przypadku Polaka, tzn. zatrudniana osoba bez względu na narodowość ma prawo do minimalnego wynagrodzenia. Od 2020 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2600zł brutto, a minimalna stawka godzinowa – 17,00 zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo