Reklama

Co z Allenortem? NFZ nie pozostawia złudzeń

Opublikowano:
Autor:

Co z Allenortem? NFZ nie pozostawia złudzeń - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ponad 500 podpisów w 5 dni pod petycją w sprawie przywrócenia w Kutnie Allenortu - mieszkańcy Kutna, całego powiatu, a także powiatów ościennych, takich jak gostyniński czy łowicki, zaangażowali się w tę społeczną akcję.Allenort uzależnia swój powrót od kontraktu z NFZ. Czy kardiologia ma szansę na ponowne działanie Kutnie? O komentarz poprosiliśmy Annę Leder, rzecznika prasowego ŁOW NFZ.

- Świadczenia w zakresie kardiologii interwencyjnej zostały zapewnione dla mieszkańców powiatu kutnowskiego na podstawie art. 23 ustawy z 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej umożliwiającej przedłużenie terminu obowiązywania dotychczasowych umów (aneksowanie) do 30 czerwca 2016 r. - czytamy w odpowiedzi.

- Pacjenci, tak jak dotąd otrzymają pomoc w ośrodkach w Łęczycy, Zgierzu lub Łodzi. W Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi, który odpowiada za zespoły ratownictwa medycznego, sprawdziłam, że czas dotarcia zespołów ratownictwa medycznego z powiatu Kutnowskiego do Łęczycy (90% przypadków)i Zgierza nie przekracza 20 minut. Ponadto pacjenci w przypadku ostrego zespołu wieńcowego mogą otrzymać opiekę w „Kutnowskim Szpitalu Samorządowym” w SOR i w trzech oddziałach internistycznych w tym jednym - 37-łóżkowym oddziale o profilu kardiologicznym. Podkreślam, że od 2009 roku na tym obszarze była 1 pracownia hemodynamiki, od lutego 2012 są 2 takie pracownie - kontynuuje Anna Leder.

- Przypomnę, że Allenort nie został wybrany w konkursie w 2012r., który ogłosiliśmy dla grupy powiatów - placówka konkurowała z placówkami ze Zgierza, Łęczycy. Wybraliśmy oferty 2 placówek, priorytetem ŁOW NFZ jest zapewnienie dostępu do świadczeń, w wyniku rozstrzygniętego konkursu zapewniliśmy dostęp do leczenia określony Zarządzeniem Prezesa NFZ, czyli 1 pracowni hemodynamicznej na 300 tys. mieszkańców - czytamy dalej.

- Dla mieszkańców powiatów: kutnowskiego, łęczyckiego, łowickiego i zgierskiego dostępność do pracowni hemodynamiki jest lepsza i wynosi: 1 pracownia hemodynamiki na 199 tys. mieszkańców. Według opinii konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie kardiologii dostęp pacjentów do świadczeń z zakresu kardiologii interwencyjnej w północnej części województwa jest w pełni zabezpieczony, dlatego Łódzki NFZ nie planuje konkursu w tym zakresie, na tym terenie - dowiadujemy się z pisma.

- Chciałabym także przypomnieć, że Łódzki OW NFZ w sierpniu 2014 r. podjął próbę uporządkowania mapy kardiologii w Łódzkiem – wypowiedziano umowy wszystkim świadczeniodawcom w zakresie kardiologii interwencyjnej. Zamysłem Oddziału było zapewnienie dobrego dostępu do pracowni hemodynamicznych nie tylko mieszkańcom Łodzi (5 pracowni hemodynamiki), ale także województwa. Wypowiedzenia musiały zostać jednak przez Oddział NFZ wycofane, a konkurs ofert odroczony (zgodnie z ustawą z dnia 22 lipca 2014 r.), ponieważ „intencją ustawodawcy było aneksowanie umów, a nie ich wypowiadanie i ogłaszanie nowych postępowań. Umowy mogą być przedłużone na okres nie dłuższy niż do 30 czerwca 2016 r”. - kwituje Anna Leder.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE