Wspólna walka rządu i samorządu z epidemią opierać się będzie na dwóch filarach – promocji szczepień i zapewnieniu transportu dla osób z ograniczoną mobilnością. Zgodnie z ustaleniami ze spotkania przedstawicieli rządu z przedstawicielami strony Samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, to rząd będzie finansował dowóz osób mających trudności w dojeździe do punktu szczepień. W związku z tym gmina powinna, w ramach realizacji zadania własnego polegającego na zapewnieniu równego dostępu do świadczeń zdrowotnych przeprowadzić, a w szczególności, zrobić rozeznanie potrzeb mieszkańców związanych z potrzebą korzystania z transportu do punktów szczepień oraz umożliwić mieszkańcom gminy zgłaszanie takich potrzeb.
Wojewoda zorganizował wideokonferencję z samorządowcami województwa łódzkiego poświęconą realizacji Narodowego Programu Szczepień. Tobiasz Bocheński wydał też decyzje nakładające na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek zapewnienia transportu dla osób mających kłopoty z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
Zalecenia do organizacji transportu pacjenta na szczepienie przeciwko Covid-19 zakładają podział na dwa rodzaje gmin: miasta powyżej 100 tys. mieszkańców oraz gminy miejskie (poniżej 100 tys.), gminy miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.
Dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców przyjęto stawkę za przewóz 1 osoby niepełnosprawnej w wysokości 75 zł, dla pozostałych gmin – 65 zł (za transport osoby sprawnej ruchowo 30 zł). Partycypację gmin założono na poziomie 20 proc. kosztów organizacji transportu.
Proponuje się, aby z uwagi na różnorodność uwarunkowań lokalnych, wsparcie dla osób wymagających transportu do punktu szczepień organizowane było w pierwszej kolejności przez placówki podstawowej opieki zdrowotnej, a w przypadku braku możliwości, na poziomie gmin. Transport taki powinien być przeznaczony dla osób:
- posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami.
- mających trudności z dostępem do punktu szczepień (np. osoby starsze niemające możliwości samodzielnego dojazdu do punktu szczepień) w przypadku miast poniżej 100 tys. osób, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich.
Biorąc pod uwagę priorytetowe znaczenie skutecznej koordynacji szczepień, wojewoda łódzki zwrócił się też do samorządów o wysłanie seniorom imiennych listów informujących o możliwości zaszczepienia. Poprosił także, aby w trosce o osoby chcące skorzystać z możliwości transportu, podmioty organizujące przewóz udostępniły na swojej stronie internetowej nr telefonu oraz niezbędne informacje z tym związane.
W województwie łódzkim zorganizowano 429 punktów szczepień. Narodowy Program Szczepień podzielono na etapy:
1. Etap "0" - pracownicy sektora ochrony zdrowia
2. Etap I - pensjonariusze DPS, osoby powyżej 60. roku życia, nauczyciele, służby mundurowe
3. Etap II - osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi, osoby zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa
4. Etap III - przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń, powszechne szczepienia populacji powyżej 18 roku życia
Od 15 stycznia 2021 roku zostanie uruchomiona możliwość zapisywania i umawiania terminów szczepień dla osób 80+, natomiast dla osób 70+ od 22 stycznia. 25 stycznia br. rozpoczną się szczepienia dla ww. grup wiekowych. Realizacja szczepień w domach pomocy społecznej będzie odbywać sie w terminie 18-22 stycznia 2021r.
Na szczepienie można zapisać się poprzez:
- infolinię 989 (rejestracja od 15 stycznia);
- online przez Internetowe Konto Pacjenta;
- za pośrednictwem placówki, w której wystawiono e-skierowanie;
- osobiście w punkcie szczepień.
- Doświadczenie epidemii COVID-19 jest nieoczekiwanym wyzwaniem, w obliczu którego stanęło całe polskie społeczeństwo. W prowadzonej na wielu frontach walce z tym zagrożeniem nieodzowna i niezwykle ważna jest wykraczająca poza polityczne podziały współpraca między rządem a jednostkami samorządu terytorialnego. W tej trudnej sytuacji zarówno rząd, jak i samorząd podejmują działania, które wyrażają troskę o dobro wspólne i mają na celu ochronę ludzkiego zdrowia oraz życia. Kluczowym aspektem tych działań jest skuteczne i bezpieczne zrealizowanie Narodowego Programu Szczepień - zaznaczył wojewoda Tobiasz Bocheński.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.