Reklama

Reklama

Co z osobami mającymi problem z dojazdem do punktu szczepień? Samorząd ma obowiązek...

Opublikowano:
Autor:

Co z osobami mającymi problem z dojazdem do punktu szczepień? Samorząd ma obowiązek... - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Rząd daje fundusze, a samorząd robi rozeznanie i zapewnia transport dla osób mających problem z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień - przedstawiamy wytyczne dla gmin w sprawie transportu na szczepienia przeciwko SARS-Cov-2.

Reklama

Wspólna walka rządu i samorządu z epidemią opierać się będzie na dwóch filarach – promocji szczepień i zapewnieniu transportu dla osób z ograniczoną mobilnością. Zgodnie z ustaleniami ze spotkania przedstawicieli rządu z przedstawicielami strony Samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, to rząd będzie finansował dowóz osób mających trudności w dojeździe do punktu szczepień. W związku z tym gmina powinna, w ramach realizacji zadania własnego polegającego na zapewnieniu równego dostępu do świadczeń zdrowotnych przeprowadzić, a w szczególności, zrobić rozeznanie potrzeb mieszkańców związanych z potrzebą korzystania z transportu do punktów szczepień oraz umożliwić mieszkańcom gminy zgłaszanie takich potrzeb.

Wojewoda zorganizował wideokonferencję z samorządowcami województwa łódzkiego poświęconą realizacji Narodowego Programu Szczepień.  Tobiasz Bocheński wydał też decyzje nakładające na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek zapewnienia transportu dla osób mających kłopoty z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. 

 Zalecenia do organizacji transportu pacjenta na szczepienie przeciwko Covid-19 zakładają podział na dwa rodzaje gmin: miasta powyżej 100 tys. mieszkańców oraz gminy miejskie (poniżej 100 tys.), gminy miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców przyjęto stawkę za przewóz 1 osoby niepełnosprawnej w wysokości 75 zł, dla pozostałych gmin – 65 zł (za transport osoby sprawnej ruchowo 30 zł). Partycypację gmin założono na poziomie 20 proc. kosztów organizacji transportu.

Proponuje się, aby z uwagi na różnorodność uwarunkowań lokalnych, wsparcie dla osób wymagających transportu do punktu szczepień organizowane było w pierwszej kolejności przez placówki podstawowej opieki zdrowotnej, a w przypadku braku możliwości, na poziomie gmin. Transport taki powinien być przeznaczony dla osób:

- posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami.

- mających trudności z dostępem do punktu szczepień (np. osoby starsze niemające możliwości samodzielnego dojazdu do punktu szczepień) w przypadku miast poniżej 100 tys. osób, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich.

Biorąc pod uwagę priorytetowe znaczenie skutecznej koordynacji szczepień, wojewoda łódzki zwrócił się też do samorządów o wysłanie seniorom imiennych listów informujących o możliwości zaszczepienia. Poprosił także, aby w trosce o osoby chcące skorzystać z możliwości transportu, podmioty organizujące przewóz udostępniły na swojej stronie internetowej nr telefonu oraz niezbędne informacje z tym związane. 

W województwie łódzkim zorganizowano 429 punktów szczepień. Narodowy Program Szczepień podzielono na etapy:

1. Etap "0" - pracownicy sektora ochrony zdrowia

2. Etap I - pensjonariusze DPS, osoby powyżej 60. roku życia, nauczyciele, służby mundurowe

3. Etap II -  osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi, osoby zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa

4. Etap III - przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń, powszechne szczepienia populacji powyżej 18 roku życia

Od 15 stycznia 2021 roku zostanie uruchomiona możliwość zapisywania i umawiania terminów szczepień dla osób 80+, natomiast dla osób 70+ od 22 stycznia. 25 stycznia br. rozpoczną się szczepienia dla ww. grup wiekowych. Realizacja szczepień w domach pomocy społecznej będzie odbywać sie w terminie 18-22 stycznia 2021r. 

Na szczepienie można zapisać się poprzez:

- infolinię 989 (rejestracja od 15 stycznia);

- online przez Internetowe Konto Pacjenta;

- za pośrednictwem placówki, w której wystawiono e-skierowanie;

- osobiście w punkcie szczepień. 

 - Doświadczenie epidemii COVID-19 jest nieoczekiwanym wyzwaniem, w obliczu którego stanęło całe polskie społeczeństwo. W prowadzonej na wielu frontach walce z tym zagrożeniem nieodzowna i niezwykle ważna jest wykraczająca poza polityczne podziały współpraca między rządem a jednostkami samorządu terytorialnego. W tej trudnej sytuacji zarówno rząd, jak i samorząd podejmują działania, które wyrażają troskę o dobro wspólne i mają na celu ochronę ludzkiego zdrowia oraz życia. Kluczowym aspektem tych działań jest skuteczne i bezpieczne zrealizowanie Narodowego Programu Szczepień - zaznaczył wojewoda Tobiasz Bocheński. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy