Reklama

Reklama

Co z wyrównaniem emerytur w naszym regionie? Znamy szczegóły

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Co z wyrównaniem emerytur w naszym regionie? Znamy szczegóły - Zdjęcie główne

W województwie łódzkim wyrównanie emerytury otrzyma w sumie ponad 1200 osób | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wyrównanie emerytur przyznanych w tym roku w czerwcu, trafiło już na konta pierwszych emerytów. W naszym województwie otrzyma je w sumie ponad 1200 osób. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelicza emerytury przyznane w czerwcu bieżącego roku z urzędu, a to oznacza, że nie składa się w tej sprawie wniosków do ZUS.

Reklama

Emeryci i renciści, których dotyczą zmiany w przepisach, dostaną wyrównanie świadczenia od dnia, w którym im ono przysługiwało. Wypłata za październik będzie już realizowana w nowej wysokości. Zakład będzie wypłacał świadczenia wraz z wyrównaniem od czerwca w terminach wypłat tj.: 1, 5, 6, 10, 15,20 i 25 października.

Podpisana przez prezydenta w połowie sierpnia ustawa rozwiązuje raz na zawsze problem tzw. czerwcowych emerytur. Zmiany oznaczają, że emerytura w czerwcu, będzie obliczana na takich samych zasadach jak w maju, o ile będzie korzystniejsza. 

- W poprzednich latach osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenia niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem w maju czy lipcu. Taka sytuacja wynikała ze schematu waloryzacji składek. Dzięki zmianie ustawy, do czerwcowych emerytur mają zastosowanie waloryzacje kwartalne, które dotąd nie obowiązywały w czerwcu - wyjaśnia Monika Kiełczyńska, rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.  

W 2020 r. w ramach tarczy antykryzysowej udało się wprowadzić szczególne przepisy, które dla osób, które przechodziły na emeryturę w ubiegłym roku w czerwcu, ustalały wysokość emerytury w ten sam sposób jak w maju.

Ustawa zmienia zasady obliczania czerwcowych emerytur na stałe, a to oznacza, że w kolejnych latach, osoby, które osiągną wiek emerytalny w czerwcu, bez obaw będą mogły składać wniosek o emeryturę w tym samym miesiącu. 

Przeliczenia emerytur czerwcowych nie dotyczą osób, które składały wnioski o emeryturę we wcześniejszych latach w tym miesiącu.

Przypomnę, że ZUS dokonuje przeliczenia czerwcowych emerytur z urzędu, co oznacza, że nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków.

info: ZUS

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy