reklama
reklama

Wielkie święto w Kutnowskim Domu Kultury. XII Festiwal Szaloma Asza przeszedł już do historii [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Uroczysta gala w Kutnowskim Domu Kultury zakończyła XII edycję Festiwalu Szaloma Asza organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kutnie. Uczestnicy wydarzenia wzięli udział w części oficjalnej oraz koncercie zespołu Kroke. Całą uroczystość poprowadziła dyrektor kutnowskiej biblioteki, Magdalena Konczarek.
reklama

Dyrektor kutnowskiej biblioteki zaznaczyła, że bardzo ważnym elementem festiwalu jest konkurs literacki im. Szaloma Asza. W tym roku nadesłano 214 prac, z których 197 spełniło formalne kryteria zawarte w Regulaminie.

Decyzją jury w składzie: Cezary Łazarewicz (przewodniczący), Agata Tuszyńska i Agnieszka Żółkiewska laureatom zostały przyznane nagrody pieniężne. Na dzisiejszej gali wyróżnienia odebrali:

  • I miejsce (ex aequo) – Karolina Borowiecka, „Martwa natura”, Kraków (godło: Noc), Marek Karczmarzyk, „Skorupy”, Gdańsk (godło: A. Zajezdna)
  • III miejsce – Piotr Pazdej, „Golec”, Pabianice (godło: ROK2501)

 

Ponadto jury wyłoniło 7 prac, które zostaną wyróżnione publikacją w pokonkursowej antologii:

  • Sebastian Bartosz Opryszek, „Babcia. Państwo Zdybiccy”, Kraków (godło: znak graficzny – łoś)
  • Justyna Ociepa, „Drejdel”, Londyn (godło: Canis)
  • Aleksandra Koroluk, „Drzewo”, Szczecin (godło: Janka) Zakrzewska
  • Monika Katańska, „Intercity”, Gdańsk (godło: Troya)
  • Kamila Szmigiel, „Mejdl mit a szmejchl”, Działoszyn (godło: Kamyk)
  • Krzysztof Martyna, „Ostatnia noc w Ivry”, Kalisz (godło: Avenue of Longing)
  • Szymon Wegner, „Uśmiech prezydenta”, Poznań (godło: Stoję z kamyczkiem w ustach)

 

Po wręczeniu nagród laureatom i wystąpieniu Zastępcy Prezydenta Miasta Kutna, Zbigniewa Wdowiaka, nastąpiła część artystyczna, której atrakcją był występ zespołu Kroke w składzie: Tomasz Kukurba (altówka), Jerzy Bawoł (akordeon), Tomasz Lato (kontrabas) i gościnnie Sławek Berny (perkusja). 

- Zespół Kroke początkowo był kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, a w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. W ten sposób zespół stworzył własny, unoszący się ponad granicami i formami styl – informują przedstawiciele biblioteki. 

Zachwycony koncertem Kroke Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion. Dzięki Peterowi Gabrielowi grupa trafiła do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD. Utwór The Secrets of The Life Tree w wykonaniu Kroke znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha Inland Empire. Z kolei spotkanie Kroke z Nigelem Kennedym zwieńczyło wspólne dzieło – płytę East Meets East. W ostatnich latach zespół współpracował także z Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, Talilą, Tomaszem Stańko i wielu innymi. Kroke gościło na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie.

Podczas kutnowskiej gali muzycy zaprezentowali m.in. Light in the darkness, Usual happiness, Time i Janitsa z przekrojowego programu „The Best Of", zawierającego najpopularniejsze utwory z całego okresu działalności zespołu. Od samego początku między artystami a publicznością nawiązała się wyjątkowa więź, a na koniec nie zabrakło gromkich braw. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama