Reklama

Reklama

Ile można dorobić do emerytury i renty, by nie stracić świadczenia? Znamy nowe limity

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: ZUS Łódź

Ile można dorobić do emerytury i renty, by nie stracić świadczenia? Znamy nowe limity - Zdjęcie główne

Od marca zmieniają się progi zarobkowe dla emerytów i rencistów | foto ZUS Łódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od 1 marca pracujący renciści i emeryci, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (60/65 lat), będą mogli więcej dorobić do swoich świadczeń. Zmieniają się tzw. limity przychodów. O ile?

Reklama

Zmieniają się progi zarobkowe dla emerytów i rencistów

Limity zarobkowe zmieniają się co 3 miesiące. Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłacane świadczenie. 

- Od 1 marca limit pierwszego progu przychodu (70 proc. przeciętnego wynagrodzenia) będzie wynosił 4713,50 zł brutto, czyli o 177 zł więcej niż dotychczas. Miesięczne zarobki do tej kwoty nie spowodują zmniejszenia wypłacanej przez ZUS emerytury lub renty. Druga kwota graniczna to 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia - od marca 8753,60 zł brutto. Przy zarobkach wyższych od tego limitu ZUS może zawiesić wypłatę świadczenia - informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Uzyskanie przychodów w granicach od 4713,50 zł do 8753,60 zł brutto miesięcznie spowoduje zmniejszenie wypłacanego świadczenia o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Ta jest różna dla poszczególnych świadczeń. Od marca 2023 r. do końca lutego 2024 r. wynosi: 

  • 794,35 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 595,80 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 675,24 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.
 

Kto może dorabiać bez ograniczeń?

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) mogą osiągać dodatkowe przychody bez ograniczeń.

- Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1588,44 zł brutto). Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum - wyjaśnia Monika Kiełczyńska.

Zarobkować bez ograniczeń mogą również niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń. 

Limitami przychodów nie muszą przejmować się także osoby pobierające rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej  emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.

Info: ZUS Łódź

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy