reklama
reklama

Czeka nas niezwykłe zjawisko na niebie. Zobaczymy je gołym okiem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Czeka nas niezwykłe zjawisko na niebie. Zobaczymy je gołym okiem - Zdjęcie główne

Czeka nas niezwykły widok. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaDziś wieczorem, 24 lutego, fani kosmosu będą mieli niepowtarzalną okazję, by podziwiać niezwykłe zjawisko astronomiczne – paradę pięciu planet. Merkury, Saturn, Wenus, Jowisz i Mars będą widoczne gołym okiem, co sprawia, że to idealny moment dla miłośników astronomii, aby wyruszyć na poszukiwania tego spektakularnego widoku.
reklama

Parada planet

Dziś wieczorem (24.02) Układ Słoneczny zafunduje nam niezapomniane widowisko – prawdziwą rewię mody na niebie.

- Na niebie, niczym na wybiegu, ustawi się pięć planet widocznych gołym okiem: Merkury, Saturn, Wenus, Jowisz i Mars! To jedna z tych rzadkich okazji, kiedy możemy zobaczyć je razem w jednej chwili, bez teleskopu i bez specjalnych trików. - informuje Karol Wójcicki z facebookowej strony „Z głową w gwiazdach”.

Jak dodaje popularyzator astronomii wystarczy nam jedynie bezchmurne niebo, otwarta przestrzeń oraz odrobina uwagi. 

O Paradzie Platent słyszymy często, jednak zazwyczaj te doniesienia mają niewiele wspólnego z realiami obserwacji na średnich szerokościach geograficznych.

reklama

- Dziś będzie inaczej i jeśli tylko pogoda dopisze, faktycznie warto zapolować na ten widok - sam widziałem go tylko kilka razy w życiu. - dodaje Karol Wójcicki.

Pięć planet znanych już w starożytności będzie widocznych krótko po zachodzie Słońca. Wszystkie będą w zasięgu naszego nieuzbrojonego wzroku, chociaż w przypadku Merkurego i Saturna może przydać się lornetka.

Obserwacje warto zacząć między 17:30 a 17:50, gdy zapadnie wystarczająca ciemność. 

reklama

Taką „paradę” planet będzie można zaobserować na niebie przez kilka kolejnych dni.

To widok, który z pewnością zachwyci każdego miłośnika astronomii.  Dodatkowo z teleskopem warto zapolować na Urana i Neptuna.

- Uran jest widoczny wysoko na niebie, ale słabszy Neptun jest już nisko nad zachodnim horyzontem. Tam jego znalezienie może być trudne. - dodaje Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach". 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo