Pełnia księżyca
Dziś mamy do czynienia z wyjątkowym zjawiskiem astronomicznym – pełnią Śnieżnego Księżyca, która osiągnie swoje apogeum dokładnie o godzinie 14:53. Księżyc, w tym czasie, znajdzie się w konstelacji Lwa, co czyni ten moment idealnym do obserwacji nieba.
- Oczywiście w tym czasie "Łysy" będzie znajdował się jeszcze pod horyzontem - na jego wschód będziemy musieli poczekać do mniej więcej 16:30. - informuje Karol Wójcicki z profilu „Z głową w gwiazdach”.
Księżyc będzie górował nad horyzontem około północy, osiągając wysokość 51°. Z każdym kolejnym kwadransem Księżyc zbliżać się będzie do najjaśniejszej gwiazdy Lwa – Regulusa. Najbliższe zbliżenie obu ciał niebieskich nastąpi około 3:00 nad ranem, kiedy to Księżyc i Regulus będą dzielić dystans zaledwie 1°12' łuku.
Śnieżny Księżyc – skąd ta nazwa?
Warto zwrócić uwagę na termin „Śnieżny Księżyc”. Nazwa ta wywodzi się z tradycji rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej i odnosi się do okresu obfitych opadów śniegu, które zwykle występują w lutym.
Jego inną nazwą jest Głodny Księżyc, bo luty oznaczał kończące się zapasy i trudności w zdobyciu pożywienia.
Pełnia Księżyca to nie tylko spektakularny widok na niebie, ale także zjawisko, które wpływa na naszą codzienność.
W czasie dzisiejszej pełni Księżyc osiągnie jasność -12,5 magnitudo, co może sprawić, że niektórzy z nas będą gorzej spać. Niemniej jednak, jasna noc stwarza doskonałe warunki do spacerów, a blask Księżyca oświetli nasze ścieżki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.