Rozpoczyna się majówka 2023. Warto zrobić zapas jedzenia, czy jednak będzie szansa wyskoczyć na zakupy w jej trakcie? Przypomnijmy, że dla niektórych szczęściarzy weekend rozpocznie się 29 kwietnia i skończy się w niedzielę 7 maja – tym bardziej warto zadbać o logistykę.
Gdzie na zakupy w majówkę? Te sklepy będą czynne
Teoretycznie majówka rozpocznie się w poniedziałek 1 maja i tego dnia większość sklepów będzie nieczynna. Podobnie sytuacja wygląda 3 maja, czyli w środę. Zapominalscy tego dnia na zakupy mogą się udać do takich sklepów, jak Żabka, Carrefour Express, czy Lewiatan. Jeżeli chodzi o godziny otwarcia, to informacji powinniśmy szukać w konkretnym punkcie, ponieważ że nie jest to decyzja całej sieci, a podejmuje ją franczyzobiorca. Otwarte mogę być również sklepy osiedlowe, oczywiście pod warunkiem, że za ladą stanie sam właściciel lub ktoś z jego rodziny. W tych dniach nie mamy jednak co liczyć na to, że dostajemy świeże pieczywo, wędlinę, czy też mięso i kiełbasę na grilla.O takich zakupach warto pomyśleć wcześniej, np. w sobotę albo niedzielę, ponieważ przed nami trzecia z siedmiu tegorocznych niedziel handlowych: 30 kwietnia. Co ważne, wiele dyskontów przygotowało specjalne majówkowe promocje, a niektóre dodatkowo postanowiły wydłużyć godziny otwarcia. Na taki krok zdecydowały się m.in. Biedronka, czynna do godziny 23.30, czy Netto czynne w sobotę do 22.00, a w niedzielę do 21.00. Oczywiście wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe czynne będą również we wtorek 2 maja. Godziny będą takie same, jak w inne dni robocze. Będzie to również doskonała okazja, aby zajrzeć do naszej ulubionej piekarni po świeże bułki i pachnący chleb.
Pogoda na majówkę. Będą potrzebne okulary słoneczne czy parasol?
Czy po chłodnym i deszczowym ostatnim tygodniu kwietnia w końcu będziemy mogli cieszyć się cieplejszymi dniami? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, czego możemy się spodziewać.
W najbliższym tygodniu pogoda w Polsce będzie bardzo zmienna i kształtowana przez następujące po sobie wyże i niże. Sobota deszczowa, z kolei w niedzielę i poniedziałek więcej słońca i wielu regionach ciepło za sprawą rozbudowującego się od zachodu wyżu. Od wtorku zmiana w pogodzie, mogą pojawić się burze, a nad Polskę napłynie chłodniejsze powietrze. Następne dni raczej deszczowe, wrócą także nocne przymrozki
– poinformowali synoptycy instytutu.
Sobota niestety pochmurna i w wielu miejscach z przelotnymi opadami deszczu, a gdzieniegdzie w południowej części kraju możliwe są burze i grad. Synoptyce podają, że temperatura maksymalna przeważnie będzie w przedziale od 13°C do 16°C, chłodniej będzie jedynie miejscami na wschodnim wybrzeżu i na obszarach podgórskich Karpat, około 11°C. – Spodziewamy się wiatru słabego i umiarkowanego, w czasie burz porywistego, z kierunków zmieniających się – podał instytut.
W niedzielę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, a w dzień od północnego zachodu będzie rozbudowywać się wyż i pojawi się wiele rozpogodzeń. Opady deszczu wystąpią głównie w południowo-wschodniej połowie kraju. Temperatura minimalna w nocy od 3°C na Pomorzu do 9°C lokalnie na południu. Temperatura maksymalna najniższa będzie nad morzem – około 8°C, a na pozostałym obszarze wzrośnie do 14-16°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny.
Poniedziałek dość słoneczny, po południu od zachodu zachmurzenie wzrośnie do umiarkowanego i dużego. Nie spodziewamy się jeszcze opadów. Temperatura minimalna od 0°C na północnym wschodzie (z przygruntowymi przymrozkami do -3°C) do 6°C na południu. Temperatura maksymalna prognozowana jest w przedziale od 15°C do 18°C, ale nad morzem będzie chłodniej – około 11°C. Wiatr słaby, z powodu przetaczającego się nad nami wyżu stopniowo skręci na kierunki wschodnie.
We wtorek najprawdopodobniej dostaniemy się w zasięg niżu, który przyniesie nam dużo chmur i opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Na południowym wschodzie Polski mogą rozwinąć się burze. Temperatura minimalna będzie w całym kraju dodatnia, od 5°C na północnym wschodzie do 10°C na południowym zachodzie. W dzień najchłodniej będzie na północnym zachodzie – od 8°C do 13°C, a na pozostałym obszarze temperatura maksymalna od 13°C do 17°C, a nawet do 20°C na Podkarpaciu. Wiatr będzie na ogół umiarkowany i porywisty, z kierunków południowych szybko skręcający na zachodnie.
Środa pochmurna, ale mogą pojawić się już większe przejaśnienia i przejściowe rozpogodzenia. Niemal wszędzie może padać przelotny deszcz, a w Tatrach śnieg. Temperatura minimalna wyniesie zwykle od 2°C do 5°C, ale w rejonach podgórskich możliwe są przygruntowe przymrozki. Temperatura maksymalna osiągnie od 9°C do 12°C, nad morzem około 8°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, porywisty, na wybrzeżu okresami dość silny i w porywach do 60 km/h, północno-zachodni.
W czwartek możliwe kolejne ochłodzenie. Zachmurzenie będzie zmienne, a w wielu miejscach w dzień wystąpi przelotny deszcz. Na północy kraju możliwy jest nawet deszcz ze śniegiem. Noc będzie chłodna, a nawet mroźna. Temperatura minimalna od -3°C na północnym wschodzie do 2°C na południu. Temperatura maksymalna zaledwie od 7°C na północy do 11°C na południu. Wiatr będzie zwykle umiarkowany i porywisty, z kierunków północnych. (Źródło: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.