Historia mostu w Maurzycach
Tym razem odwiedzamy most w Maurzycach w powiecie łowickim. Jego wyjątkowość polega na tym, że to pierwszy spawany most drogowy na świecie. Most łączący brzegi rzeki Słudwi powstał w latach 1928-1929 według projektu inż. Stefana Bryły - wówczas wykładowcy zasad budowy mostów na Politechnice Lwowskiej.Dzięki spawaniu można było odejść od nitowania poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Zaoszczędzono stal, a ciężar konstrukcji wynosi 55 ton. Gdyby most wykonano „po staremu” ważyłby około 70 ton.
Dziś most nie jest użytkowany, ale można go odwiedzać cały rok. Tuż obok jest duży parking, więc na pewno nie będziecie mieli problemu z zaparkowaniem auta. Do Maurzyc z Kutna jest około 35 kilometrów, czyli most może stać się celem wycieczki rowerowej. Przy okazji warto odwiedzić pobliski skansen, o którym niedawno pisaliśmy w artykule „Wyjątkowe miejsce niedaleko Kutna otwarte. Jakie atrakcje tam na was czekają?”.
- Wykonawcą mostu była firma „K. Rudzki i S-ka” z Mińska Mazowieckiego. Przeważająca część prac przy budowie mostu wykonana została w warsztatach firmy - jedynie prace montażowe, w tym spawalnicze oraz prace wykończeniowe wykonano w miejscu jego wbudowania. Most został oddany do użytku w 12 sierpnia 1929 r – opisuje Jolanta Welc Jędrzejewska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa cytowana przez portal zabytek.pl.
Obok mostu znajduje się tablica informacyjna. Dowiadujemy się z niej, że most liczy 27 metrów długości i niecałe 7 szerokości.
Remont mostu w Maurzycach, nagroda dla GDDKiA
Co ciekawe most był na tyle innowacyjny, że odwiedzali go inżynierowie z różnych państw Europy, a samą konstrukcją interesowały się światowe firmy. Sporo więcej o tej konstrukcji i jej projektancie dowiesz się z informacji zawartych w galerii zdjęć.W 1976 r. firma „Mostostal” z Warszawy, w związku z budową nowego mostu, dokonała równoległego przesunięcia mostu historycznego z ciągu drogi krajowej nr 2 Warszawa - Poznań w jej pobliże, na drogę boczną.
- W 1987 r. w ramach prac remontowych uzupełniono ubytki w konstrukcji betonowej, a po 1998 r. wykonano prace antykorozyjne i malarskie. W latach 2008-2009 łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad przeprowadził generalny remont mostu - jego elementy zostały wypiaskowane i pomalowane na jasnoszary kolor, jezdnię wyłożono granitową kostką, wybudowano nowe chodniki. Za wykonanie tych prac przy zabytku łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w 2010 r. otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków – przypomina Jolanta Welc Jędrzejewska.
Poniżej nasze relacje z innych ciekawych miejsc z Kutna i okolic:
- Ten majątek musiał robić wrażenie! Zaglądamy do kolejnego dworu
- W tym kościele ślub brał Cezary Pazura. Król Jagiełło miał się tu zatrzymać w drodze na Grunwald
- Zniszczenia i butelki po alkoholu w opuszczonym majątku. Co czeka to miejsce?
- Magiczna wieś niedaleko Kutna
- Zachwycający Zamek w Oporowie w zimowej scenerii
- Majątek pod Krośniewicami. Był z nim związany utytułowany sportowiec
- Cmentarz w lesie, niedaleko szpital psychiatryczny. Jaka jest historia tego miejsca?
- Takich kościołów w Polsce jest tylko kilkanaście. Jeden z nich znajduje się w...
- Klimatyczna chata w Dąbrowicach. Kiedyś była tu karczma
- Malownicze ruiny zamku. Według niektórych odwiedza je duch młodej kobiety
- Kupili opuszczony i zapomniany dwór. Teraz przywracają mu dawny blask
- Popadający w ruinę okazały budynek niedaleko Krośniewic
- Cmentarz w środku osiedla. Powstał, kiedy epidemia dziesiątkowała mieszkańców
- Zapomniany kompleks dworski pod Oporowem
- Ruiny okazałego dworu pod miastem. Jaka jest ich historia?
- Dom wybudowany dla hitlerowca. Dziś znajduje się tutaj...
- Opuszczony zakład pracy na obrzeżach miasta
- Ruiny Synagogi w Żychlinie. Niemcy ją zdewastowali i przekształcili na…
- Klimatyczny kościół w gminie Krośniewice
- Urokliwy kościół w gminie Krzyżanów. Polska mogła go oglądać w jednym z seriali
- Dworek i park w Leszczynku w wyjątkowym, jesiennym klimacie
- Kiedyś tętniący życiem folwark, później… przychodnia weterynaryjna. A dziś?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.