Do tego kościoła udajemy się po sugestiach ze strony naszych Czytelników. Po wizycie w jednej z innych świątyń w powiecie kutnowskim w komentarzach na facebooku pojawiały się głosy, że warto przyjechać do Łęk Kościelnych.
Historię tego miejsca i fakty z nim związane przytaczają niezawodni regionaliści z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.
- Wyposażenie świątyni – barokowe ołtarze, ambona, murowana chrzcielnica – pochodzi głównie z XVIII w. 12-głosowe organy powstały w II poł. XX w. W ołtarzu głównym umieszczono neogotycki wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej w typie Hodegetrii oraz obrazy św. Marii Magdaleny i Miłosierdzia Bożego na zasuwie. W ołtarzach bocznych znajdują się wizerunki św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus, św. Rocha i św. Krzysztofa – opisują regionaliści z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.
Nad południowym wejściem do kruchty umieszczono obraz „Ecce Homo” z XVIII w., figury świętych i stacje Drogi Krzyżowej.
Tuż obok świątyni znajdziemy murowaną dzwonnicę datowaną na połowę XIX wieku, oraz nagrobki. TPZK podaje, że pochowani są tam przedstawiciele okolicznej szlachty.
- Parafia św. Marii Magdaleny w Łękach Kościelnych została erygowana jeszcze przed 1357 r. Inicjatorami jej powstania byli najprawdopodobniej biskupi płoccy, do których wieś wówczas należała. Nie wiadomo kiedy dokładnie w Łękach wybudowano pierwszy kościół. Na pewno znajdował się dookoła niego cmentarz. Obecny kościół wybudowano w 1775 r. Jego fundatorem był dziedzic majątku Łęki Kościelne – Jan Leźnicki, podczaszy łęczycki – informuje TPZK.
Konsekracji świątyni dokonał w dn. 27 lipca 1806 r. Antoni Luboradzki, biskup sufragan płocki.
Podczas II wojny światowej Niemcy najpierw ograbili kościół, potem go zamknęli. Proboszcz ks. Edward Skupiński trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau.
- W styczniu 1945 r. świątynię ponownie erygowano. Msza pogrzebowa Stanisława Chełchowskiego, ostatniego dziedzica majątku w pobliskich Konarach, która odbyła się w lutym 1945 r., była pierwszą mszą po powojennej konsekracji kościoła – dodają kutnowscy regionaliści.
Ze świątynią wiąże się też pewna ciekawostka, otóż pojawił się on w pierwszym odcinku serialu „Rodzina Połanieckich”.
- W mszy świętej uczestniczył w nim m.in. Stach Połaniecki, Marynia i stary pan Pławicki – dowiadujemy się o TPZK.
- Majątek pod Krośniewicami. Był z nim związany utytułowany sportowiec
- Cmentarz w lesie, niedaleko szpital psychiatryczny. Jaka jest historia tego miejsca?
- Takich kościołów w Polsce jest tylko kilkanaście. Jeden z nich znajduje się w...
- Klimatyczna chata w Dąbrowicach. Kiedyś była tu karczma
- Malownicze ruiny zamku. Według niektórych odwiedza je duch młodej kobiety
- Kupili opuszczony i zapomniany dwór. Teraz przywracają mu dawny blask
- Popadający w ruinę okazały budynek niedaleko Krośniewic
- Cmentarz w środku osiedla. Powstał, kiedy epidemia dziesiątkowała mieszkańców
- Zapomniany kompleks dworski pod Oporowem
- Ruiny okazałego dworu pod miastem. Jaka jest ich historia?
- Dom wybudowany dla hitlerowca. Dziś znajduje się tutaj...
- Opuszczony zakład pracy na obrzeżach miasta
- Ruiny Synagogi w Żychlinie. Niemcy ją zdewastowali i przekształcili na…
- Klimatyczny kościół w gminie Krośniewice
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.