Reklama

Reklama

W Kutnie i okolicach: Urokliwy kościół w gminie Krzyżanów. Polska mogła go oglądać w jednym z seriali [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W naszej serii w której pokazujemy wyjątkowe miejsca regionu odwiedzamy jedną z podkutnowskich miejscowości. Znajduje się tam bardzo klimatyczny kościół z ciekawą i zróżnicowaną historią – z jednej strony mamy dramatyczne wydarzenia z okresu II wojny światowej, z drugiej zaś… występ w serialu.

Reklama

Do tego kościoła udajemy się po sugestiach ze strony naszych Czytelników. Po wizycie w jednej z innych świątyń w powiecie kutnowskim w komentarzach na facebooku pojawiały się głosy, że warto przyjechać do Łęk Kościelnych.

Historię tego miejsca i fakty z nim związane przytaczają niezawodni regionaliści z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

- Wyposażenie świątyni – barokowe ołtarze, ambona, murowana chrzcielnica – pochodzi głównie z XVIII w. 12-głosowe organy powstały w II poł. XX w. W ołtarzu głównym umieszczono neogotycki wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej w typie Hodegetrii oraz obrazy św. Marii Magdaleny i Miłosierdzia Bożego na zasuwie. W ołtarzach bocznych znajdują się wizerunki św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus, św. Rocha i św. Krzysztofa – opisują regionaliści z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

Nad południowym wejściem do kruchty umieszczono obraz „Ecce Homo” z XVIII w., figury świętych i stacje Drogi Krzyżowej. 

Tuż obok świątyni znajdziemy murowaną dzwonnicę datowaną na połowę XIX wieku, oraz nagrobki. TPZK podaje, że pochowani są tam przedstawiciele okolicznej szlachty.

- Parafia św. Marii Magdaleny w Łękach Kościelnych została erygowana jeszcze przed 1357 r. Inicjatorami jej powstania byli najprawdopodobniej biskupi płoccy, do których wieś wówczas należała. Nie wiadomo kiedy dokładnie w Łękach wybudowano pierwszy kościół. Na pewno znajdował się dookoła niego cmentarz. Obecny kościół wybudowano w 1775 r. Jego fundatorem był dziedzic majątku Łęki Kościelne – Jan Leźnicki, podczaszy łęczycki – informuje TPZK.

Konsekracji świątyni dokonał w dn. 27 lipca 1806 r. Antoni Luboradzki, biskup sufragan płocki. 

Podczas II wojny światowej Niemcy najpierw ograbili kościół, potem go zamknęli. Proboszcz ks. Edward Skupiński trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau.

- W styczniu 1945 r. świątynię ponownie erygowano. Msza pogrzebowa Stanisława Chełchowskiego, ostatniego dziedzica majątku w pobliskich Konarach, która odbyła się w lutym 1945 r., była pierwszą mszą po powojennej konsekracji kościoła – dodają kutnowscy regionaliści.

Ze świątynią wiąże się też pewna ciekawostka, otóż pojawił się on w pierwszym odcinku serialu „Rodzina Połanieckich”. 

- W mszy świętej uczestniczył w nim m.in. Stach Połaniecki, Marynia i stary pan Pławicki – dowiadujemy się o TPZK.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy