Reklama

Reklama

W Kutnie i w okolicach: Popadający w ruinę okazały budynek niedaleko Krośniewic [ZDJĘCIA]

Opublikowano: śr, 8 cze 2022 19:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W naszym cyklu „W Kutnie i w okolicach” zaglądamy do gminy Krośniewice. W miejscowości Skłóty znajdziemy zespół folwarczno- dworski. Jest wpisany na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Reklama

Budynek jest datowany na XIX wiek. Zespół zbudowany w formie nieregularnej willi włoskiej otoczony 5,5 ha parku z XX w.

Obecnie dwór i otaczający go park są dość mocno zaniedbane. Samo dojście w pobliże budynku utrudnia bujna roślinność. Przeszkadza ona też w dokładnym obejrzeniu dworu i zrobieniu mu zdjęć, aczkolwiek nie jest to niemożliwe o czym przekonacie się przeglądając galerię. 

Ogrodzenie wykonane z cegieł w wielu miejscach również jest zniszczone.  Miejscowi, których spotkaliśmy w okolicy odradzali nam wchodzenia do środka dworu ze względu na bezpieczeństwo.

- Według  wiedzy okolicznych mieszkańców – jest własnością prywatną, ale niezagospodarowaną , niechronioną, rozkradaną. Budynek z cegły, parterowy, tynkowany, który po przebudowie zyskał piętrowe skrzydło mieszkalne, oraz czworoboczną, czterokondygnacyjną wieżę – podaje portal polskie zabytki.pl.

To dwór neorenesansowy, w stylu willi włoskiej. Został zbudowany w 1888 roku (data na chorągiewce na wieży) dla Stanisława Zawadzkiego. W kwietniu w 1888 roku właścicielką została Janina Dangel. 

W 1905 roku był własnością Stanisława Dangela, ale nie wiadomo czy jest to prawda. Na pewno w 1920 roku właścicielami byli Cecylia Maria Izydora Dangel wraz z mężem Mieczysławem Fijałkowskim. Mieszkali tu do 1939 roku. 

Potem dwór zamieniono na biura i mieszkania do 1992 roku.

Jakie jeszcze miejsca warto odwiedzić w powiecie kutnowskim? Podzielcie się swoimi typami w komentarzach na naszym facebooku.

Poniżej relacje z naszych wizyt w podobnych miejscach:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy