Zespół dworsko-parkowy w gminie Oporów
Niecały tydzień temu odwiedziliśmy ruiny dworu w miejscowości Kalinowa pod Kutnem. Pozostajemy w podobnych klimatach, chociaż tym razem mamy do czynienia z budynkiem w lepszym stanie, ale i tak mocno zapuszczonym.Zespół dworski w miejscowości Pobórz – bo o nim mowa – datowany jest na przełom XVIII i XIX wieku. Wówczas to miejsce od Russjanów zakupił Mikołaj Skarżyński. Dwór jest wpisany na listę zbytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Miejsce szeroko opisuje portal polskiezabytki.pl. Dwór to obiekt murowany i podpiwniczony projektu Apoloniusza Nieniewskiego. Powstał na planie prostokąta, a jego bryła nie jest regularna. Budynek składa się z części parterowej i piętrowej.
- W fasadzie – dwukolumnowy portyk z trójkątnym szczytem, a w elewacji ogrodowej dwuarkadowa loggia z podobnym portykiem i schodami – opisuje serwis polskiezabytki.pl
Chcecie odwiedzić dwór w Poborzu? Odpowiednio się ubierzcie
Nie można wchodzić do wewnątrz, ale można przyjrzeć mu się z zewnątrz. Polecamy jednak odpowiednie ubranie. W przypadku takiej pogody jak wczoraj przydadzą się wodoszczelne i trudne do zniszczenia spodnie, oraz tak samo wytrzymałe i jeszcze bardziej odporne na wilgoć buty. Uwierzcie, wiemy o czym mówimy ;)Dwór jest zarośnięty bujną roślinnością, a jeden z miejscowych powiedział nam, że obecnie o obiekt nikt nie dba, ale i tak nie brakuje osób, które przyjeżdżają obejrzeć to miejsce.
Dwór otoczony jest parkiem ze stawami. Na kompleks budynków składa się też rządcówka, kuźnia, spichlerz i inne budynki gospodarcze. Niektóre budynki są zamieszkane.
Majątek z dworem był w rodzinie Skarżyńskich do czasu wybuchu II Wojny Światowej.
Pobórz: jaka jest historia tego miejsca?
- Prawnuk Mikołaja – Antoni Feliks Skarżyński - zasłużył się dla Ziemi Kutnowskiej. Studiował na wydziale mechanicznym, później chemicznym by przejąć w końcu ojcowiznę i zostać w rolnictwie – przypominają Polskie Zabytki.
Był społecznikiem, samorządowcem. Organizował kółka rolnicze, był prezesem Towarzystwa Rolniczego i członkiem Zarządu Banku Ziemiańskiego i Zakładów Przemysłowo-Rolnych Ziemi Kutnowskiej.
W trakcie wojny polsko-bolszewickiej organizował 3 Szwadron Pułku Ułanów. Wspierał budowę domu dochodowego straży ogniowej w Kutnie (dzisiejszy budynek Centrum Teatru, Muzyki i Tańca).
Po II WŚ majątek przejął skarb państwa, a w dworze powstała szkoła. W latach 80-tych nieruchomość nabył prywatny właściciel.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.