Reklama

Reklama

W Kutnie i okolicach: Zapomniany kompleks dworski pod Oporowem [ZDJĘCIA]

Opublikowano: czw, 26 maj 2022 19:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wracamy z naszym cyklem w którym odwiedzamy bardziej i mniej znane miejsca powiatu kutnowskiego. W drugiej odsłonie – podobnie jak poprzednio – odwiedzamy lokalizację zaliczaną raczej do tych o których istnieniu nie każdy wie. Jedziemy do gminy Oporów, gdzie na eksploratorów czeka park, a w nim kompleks dworski złożony z kilku budynków.

Reklama

Zespół dworsko-parkowy w gminie Oporów

Niecały tydzień temu odwiedziliśmy ruiny dworu w miejscowości Kalinowa pod Kutnem. Pozostajemy w podobnych klimatach, chociaż tym razem mamy do czynienia z budynkiem w lepszym stanie, ale i tak mocno zapuszczonym.

Zespół dworski w miejscowości Pobórz – bo o nim mowa – datowany jest na przełom XVIII i XIX wieku. Wówczas to miejsce od Russjanów zakupił Mikołaj Skarżyński. Dwór jest wpisany na listę zbytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Miejsce szeroko opisuje portal polskiezabytki.pl. Dwór to obiekt murowany i podpiwniczony projektu Apoloniusza Nieniewskiego. Powstał na planie prostokąta, a jego bryła nie jest regularna. Budynek składa się z części parterowej i piętrowej. 

- W fasadzie – dwukolumnowy portyk z trójkątnym szczytem, a w elewacji ogrodowej dwuarkadowa loggia z podobnym portykiem i schodami – opisuje serwis polskiezabytki.pl

Chcecie odwiedzić dwór w Poborzu? Odpowiednio się ubierzcie

Nie można wchodzić do wewnątrz, ale można przyjrzeć mu się z zewnątrz. Polecamy jednak odpowiednie ubranie. W przypadku takiej pogody jak wczoraj przydadzą się wodoszczelne i trudne do zniszczenia spodnie, oraz tak samo wytrzymałe i jeszcze bardziej odporne na wilgoć buty. Uwierzcie, wiemy o czym mówimy ;)

Dwór jest zarośnięty bujną roślinnością, a jeden z miejscowych powiedział nam, że obecnie o obiekt nikt nie dba, ale i tak nie brakuje osób, które przyjeżdżają obejrzeć to miejsce.

Dwór otoczony jest parkiem ze stawami. Na kompleks budynków składa się też rządcówka, kuźnia, spichlerz i inne budynki gospodarcze. Niektóre budynki są zamieszkane.

Majątek z dworem był w rodzinie Skarżyńskich do czasu wybuchu II Wojny Światowej. 

Pobórz: jaka jest historia tego miejsca?

- Prawnuk Mikołaja – Antoni Feliks Skarżyński - zasłużył się dla Ziemi Kutnowskiej. Studiował na wydziale mechanicznym, później chemicznym by przejąć w końcu ojcowiznę i zostać w rolnictwie – przypominają Polskie Zabytki.

Był społecznikiem, samorządowcem. Organizował kółka rolnicze, był prezesem Towarzystwa Rolniczego i członkiem Zarządu Banku Ziemiańskiego i Zakładów Przemysłowo-Rolnych Ziemi Kutnowskiej.

W trakcie wojny polsko-bolszewickiej organizował 3 Szwadron Pułku Ułanów. Wspierał budowę domu dochodowego straży ogniowej w Kutnie (dzisiejszy budynek Centrum Teatru, Muzyki i Tańca).

Po II WŚ majątek przejął skarb państwa, a w dworze powstała szkoła. W latach 80-tych nieruchomość nabył prywatny właściciel. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy