reklama
reklama

W Kutnie i w okolicach: Ruiny okazałego dworu pod miastem. Jaka jest ich historia? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ruszamy z nowym cyklem na KCI. Raz w tygodniu (może częściej) będziemy zabierać Was w podróż w czasie i przybliżymy mniej lub bardziej znane miejsca z Kutna i okolic. Na pierwszy ogień jeden z tych budynków o których istnieniu nie wszyscy wiedzą – dwór (a raczej jego ruiny) w miejscowości Kalinowa w Gminie Kutno.
reklama

Ruiny dworu w Kalinowej pod Kutnem

Kalinową w celu zrobienia zdjęć i dowiedzenia się nieco więcej o znajdującym się tam dworze odwiedziliśmy w tym tygodniu. Zastaliśmy tam niewielki park ze stawem i ruiny sporych rozmiarów budynku. Stan obiektu pozstawia sporo do życzenia, a dach zastąpiły drzewa i krzewy. Na pierwszy rzut oka widać jednak, że w latach swojej świetności ta posiadłość musiała robić spore wrażenie, co możecie sami sprawdzić przeglądając galerię.

Wstęp do środka jest zabroniony o czym informują znajdujące się tam oznaczenia. Nic w tym dziwnego - jeden z miejscowych powiedział nam, że budynek od lat niszczeje, ale historię ma dość ciekawą. Jednym z jej rozdziałów jest tajemnicza śmieć niemieckiego żołnierza i jego rodziny, którzy znaleźli się tam w trakcie II Wojny Światowej…

By to wszystko zweryfikować trochę poszperaliśmy i z pomocą przyszło jak zwykle niezawodne Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej

Dowiadujemy się, że dwór powstał najprawdopodobniej w połowie XIX wieku. Murowany budynek w klasycystycznym stylu miał 11 pokoi, 2 łazienki, ubikację i kanalizację. 

- W suterenie mieściła się kuchnia i 2 spiżarnie. Obecnie ruiny dworu otaczają resztki parku w stylu krajobrazowym, który został założony w poł. XIX w. – informuje TPZK.

Tajemnicza śmierć niemieckiego żołnierza i jego rodziny

W II poł. XVIII w. Kalinowa była własnością rodziny Szamowskich. Majątek przez lata przechodził z rąk do rąk. W 1916 roku po śmierci Edwarda Sapalskiego przypadł on jego dzieciom: Zofii, Tadeuszowi, Felicjanowi i Edwardowi

- Edward był podchorążym AK, podharcmistrzem Szarych Szeregów, członkiem Komendy Zawiszy w Chorągwi Warszawskiej. Zginął w jednej z akcji bojowych w listopadzie 1943 r. Zofia Sapalska wyszła za mąż za Stefana Olszyńskiego i urodziła mu dwóch synów: Andrzeja i Edwarda. Zofia zmarła w 1928 r. Stefan Olszyński w czasie wojny trafił wraz z Wojskiem Polskim najpierw do Francji, później do Anglii, a w końcu do Portugalii, gdzie w 1942 r. zmarł na atak serca – opisuje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

Bracia Olszyńscy byli zmuszeni uciec z Kalinowej po otrzymaniu informacji o możliwym aresztowaniu i wywiezieniu do obozu. Z kolei po przyłączeniu naszego powiatu to Rzeszy majątek w Kalinowej w nagrodę za zasługi na froncie zachodnim we Francji otrzymał niemiecki lotnik. I tutaj przechodzimy do historii przytoczonej nam przez jednego z mieszkańców.

- W latach 1940-1944 w Kalinowej mieszkała jego rodzina. W styczniu 1945 r. nie udało im się uciec, zostali obrabowani i zamordowani w tajemniczych okolicznościach – dowiadujemy się od TPZK.

Co stało się z dworem po wojnie? Od kiedy popada w ruinę?

Andrzej Olszyński walczył w Warszawie, a od 1944 r. na Wileńszczyźnie. Po wkroczeniu Armii Radzieckiej został aresztowany przez NKWD i wywieziony do obozu w Kałudze, skąd udało mu się uciec. Po wojnie pracował w żegludze. 

Po wojnie dwór został przekształcony w PGR. Przydzielono go Stacji Hodowli Roślin Ogrodniczych w Gołębiewie – Gospodarstwo Kalinowa.

- We dworze znajdowały się mieszkania m.in. kierownika PGR. W latach 50.-70. XX w. nastąpiła całkowita dewastacja dworu i parku – dodają kutnowscy regionaliści.

Obecnie dwór jest własnością jednej z prywatnych spółek. W sieci znaleźlmy informacje, że kilka lat temu podobno ktoś chciał zakupić tę nieruchomość, ale jak widać do transakcji nie doszło.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama