reklama
reklama

Co czeka budynek Muzeum Bitwy nad Bzurą w Parku Wiosny Ludów? [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Co dalej z budynkiem Muzeum Bitwy nad Bzurą w kutnowskim Parku Wiosny Ludów? To pytanie niedawno padło i okazuje się, że obiekt wymaga remontu. Muzeum od kilku tygodni jest zamknięte dla zwiedzających.
reklama

Przymiarki do remontu Muzeum Bitwy nad Bzurą w Kutnie

Muzeum Bitwy nad Bzurą mieści się w budynku klasycystycznego mauzoleum, wzniesionego w roku 1840, jako kaplica grobowa dla ówczesnych właścicieli Kutna - Walentyny z Gliszczyńskich i Feliksa Mniewskich. Po przeprowadzonym w latach 1967-1969 remoncie obiektu w 1969 otwarto tu Muzeum Bitwy nad Bzurą.

Od kilku tygodni obiekt jest niedostępny dla zwiedzających. Sprawę Muzeum w trakcie ubiegłotygodniowej sesji Rady Miasta poruszał Robert Feliniak. Radny pytał m.in. o planowane inwestycje.

Zastępca prezydenta Kutna Jacek Boczkaja odpowiadał, że budynek wymaga dogłębnego remontu, ale wcześniej należy się zastanowić jak go zagospodarować.

- Muzeum dostało zadanie by przygotować koncepcję tego, co tam ma być. Myślę, że jak wreszcie zostaną odblokowane środki unijne i będzie można pozyskiwać fundusze w ramach naszych wojewódzkich programów operacyjnych, czy programów ogólnopolskich, to będzie można dyskutować na temat realizacji – mówił wiceprezydent Jacek Boczkaja.

Przypomniał, że przed gmachem Muzeum odbywają się obchody patriotyczne, a z Parku Traugutta przeniesiono tam też pomnik Bohaterów Walk na Bzurą. 

- Te wszystkie uroczystości odbywają się w godnej atmosferze, a rzeczywiście ten budynek pomału zaczyna straszyć, także to zadanie jest przed nami – dodawał J. Boczkaja.

O tym, co czeka obiekt zlokalizowany w Parku Wiosny Ludów i o pozyskaniu ewentualnego dofinansowania na jego remont będziemy informować.

"Część eksponatów przekazana przez samych żołnierzy lub ich rodziny"

Na stronie Muzeum Regionalnego w Kutnie czytamy, że wnętrze budynku zdobią klasycystyczne dekoracje wykonane w stiuku. Budynek jest częścią założenia pałacowego, w którego skład wchodzi pobliski późnobarokowy pałac.

- Ekspozycja muzealna ukazuje przebieg dramatycznych walk, jakie toczyły nad Bzurą oddziały polskie dowodzone przez generała dywizji Tadeusza Kutrzebę. Zebrane pamiątki, zdjęcia, elementy uzbrojenia, umundurowania dokumentują największą bitwę Kampanii Wrześniowej 1939 roku – podkreśla Muzeum.

Pracownicy Muzeum do ciekawszych eksponatów zaliczają: kurtkę mundurową wz. 1936 pułkownika dyplomowanego Mieczysława Mozdyniewicza, ciężki karabin maszynowy systemu Browning wz. 1930 oraz granatnik wz. 1936 kaliber 46 mm.     

- Większość prezentowanych na wystawie zbiorów przekazali sami uczestnicy bądź rodziny uczestników Bitwy nad Bzurą. Duża część pamiątek pochodzi ze znalezisk na terenie walk – podaje strona internetowa Muzeum.

W 2002 roku ekspozycja została wzbogacona  o kopie umundurowania i elementy wyposażenia wojsk niemieckich z września 1939 roku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama