Mówimy o kościele w Orłowie. Odwiedziliśmy to miejsce kilka dni temu i za zgodą miejscowego proboszcza wykonaliśmy kilka zdjęć, które możecie zobaczyć w galerii.
Kościół jest perełką tej miejscowości o czym z dumą mówią jej mieszkańcy.
- To bardzo ładny budynek z ciekawą historią. Moja babcia wiedziała o nim wszystko i dużo o nim opowiadała. Widziałam wiele kościołów w całej Polsce, ale dla mnie ten nasz zdecydowanie jest jednym z najciekawszych. Może podchodzę do tego w ten sposób trochę przez sentyment, ale nawet osoby spoza naszej wioski doceniają jego wygląd – mówiła nam jedna z mieszkanek Orłowa.
Sama miejscowość Orłów od drugiej połowy XIV w. była miastem i stolicą powiatu orłowsiego. Taki stan rzeczy utrzymywał się do końca XVIII w.
Kościół jest siedzibą parafii pw. Bożego Ciała. Budowa ruszyła w 1430 roku i trwała 13 lat. W XIX wieku świątynię przebudowano.
- Wzniesiono go w stylu gotyku mazowieckiego. Świątynia jest budynkiem murowanym, z cegły, w układzie blokowym. Jej narożniki i ściany boczne nawy wspierają skarpy – opisują regionaliści z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.
Na ścianie łuku tęczowego umieszczono sygnaturkę. Bardzo ciekawą częścią kościoła jest okrągła baszta, która znajduje się we frontowej fasadzie. Posiada sporo otworów strzelniczych co jest dowodem na obronne zastosowanie świątyni.
- Według jednego ze spisów, w Polsce znajduje się tylko 17 kościołów tego typu, powstałych w epoce średniowiecza. Pełniły one rolę schronienia dla ludności zamieszkującej pobliskie tereny, a także umożliwiały długotrwałą obronę dzięki grubym murom i niewielkim otworom okiennym, które mogły służyć za otwory strzelnicze. Obok wejścia do kościoła znajdują się dwie renesansowe płyty nagrobne z XVI w. z płaskorzeźbami rycerzy herbu Ciołek. Wnętrze świątyni posiada sklepienie krzyżowe i gwiaździste. W absydzie prezbiterium stoi neogotycki ołtarz główny pochodzący z końca XIX w., poświęcony św. Jadwidze – czytamy na stronie TPZK.
Ponadto regionaliści dodają, że boczne ołtarze dedykowano Wniebowstąpieniu Pańskiemu i Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Obok kościoła stoi murowana dzwonnica z połowy XIX w. z dzwonem z 1547 r.
- Na terenie dawnego cmentarza przykościelnego stoi murowana kaplica z I poł. XIX w. Jest to miejsce spoczynku baronów Skarżyńskich, którzy byli właścicielami Orłowa na przełomie XVIII i XIX w. - informuje TPZK.
Dodajmy, że tuż obok kościoła znajduje się obelisk poświęcony pamięci polskich żołnierzy walczących w Bitwie nad Bzurą.
Poniżej nasze relacje i zdjęcia z innych ciekawych miejsc w naszym regionie:
- Klimatyczna chata w Dąbrowicach. Kiedyś była tu karczma
- Malownicze ruiny zamku. Według niektórych odwiedza je duch młodej kobiety
- Kupili opuszczony i zapomniany dwór. Teraz przywracają mu dawny blask
- Cmentarz w środku osiedla. Powstał, kiedy epidemia dziesiątkowała mieszkańców
- Popadający w ruinę okazały budynek niedaleko Krośniewic
- Zapomniany kompleks dworski pod Oporowem
- Ruiny okazałego dworu pod miastem. Jaka jest ich historia?
- Opuszczony zakład pracy na obrzeżach miasta
- Dom wybudowany dla hitlerowca. Dziś znajduje się tutaj…
- Ruiny Synagogi w Żychlinie. Niemcy ją zdewastowali i przekształcili na…
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.