Reklama

Reklama

W Kutnie i okolicach: Ruiny Synagogi w Żychlinie. Niemcy ją zdewastowali i przekształcili na… [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wracamy z naszą serią "W Kutnie i okolicach". Dziś odwiedzamy miejsce dobrze znane niektórym mieszkańcom powiatu kutnowskiego, a na pewno o jego istnieniu doskonale wiedzą mieszkańcy Żychlina. To ruiny XIX-wiecznej Synagogi.

Reklama

Ruiny żychlińskiej Synagogi znajdują się przy ulicy Kilińskiego i dość łatwo do nich trafić. Dostęp do wnętrza jest niemożliwy, drzwi i okna są zamurowane, ale swobodnie można obejść ją wkoło. 

Sam budynek mówiąc bardzo delikatnie jest w kiepskim stanie. Dachu praktycznie nie ma, budowlę podtrzymują drewniane podpory, a tabliczki informacyjne ostrzegają, że Synagoga grozi zawaleniem.

Historię tego miejsca przybliżają jak zawsze niezawodni regionaliści z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Dowiadujemy się od nich, że Synagogę w Żychlinie wybudowano na miejscu drewnianej XVIII-wiecznej w 1880 r według projektu Aleksandra Woyde. 

- Jest to budynek murowany, orientowany, wybudowany na planie prostokąta. W jej wschodniej części umiejscowiono kwadratową salę modlitewną, zaś w zachodniej mały przedsionek. Budynek nakrywał dwuspadowy dach z trójkątnymi szczytami. W latach 20-tych XX w. budynek przebudowano i dodano m. in. okna w przedsionku. W czasie okupacji Niemcy zdewastowali budynek, urządzając w nim magazyn – opisuje TPZK.

Wtedy zamurowanie wysokie, półokrągło zakończone okna. Została tylko ich górna część.

W głównej Sali budynku zachowała się galeria dla kobiet, wsparta na żeliwnych, korynckich kolumnach. 

- We wschodniej ścianie przetrwały pozostałości malowideł, znajdujących się wokół Aron ha-kodesz, czyli szafy ołtarzowej, służącej do przechowywania rodału – ozdobnej drewnianej skrzynki na zwoje Tory oraz obramowanie zamurowanych dziś drzwi zewnętrznych – dodają regionaliści.

Z kolei informacje o społeczności żydowskiej w Żychlinie – która zaczęła tam powstawać w XVIII wieku -  znaleźliśmy na blogu tymrazem.pl, a przybliża ją autor podpisujący się jako Jakub.

- Gmina żydowska została założona w 1766 roku. Na początku XIX wieku w Żychlinie mieszkało 782 Żydów (61% ogółu), a na początku XX wieku już ponad 2700 (41% ogółu). Co ciekawe na 184 punkty handlowe znajdujące się w mieście tylko 7 należało do chrześcijan – podaje Jakub z tymrazem.pl

W czasie II Wojny Światowej Niemcy zamknęli w getcie ponad 4 tysiące Żydów z Żychlina. Getto poddano likwidacji w 1942 roku. Większość Żydów przewieziono do Krośniewic, a potem do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy