reklama
reklama

W Kutnie i okolicach: Malownicze ruiny zamku. Według niektórych odwiedza je duch młodej kobiety [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W naszej serii „W Kutnie i okolicach” nieznacznie oddalamy się od naszego powiatu do miejscowości Besiekiery. Znajdują się tam malownicze ruiny średniowiecznej budowli. Wokół nich krążą legendy, w tym o duchu młodej kobiety. Jeśli np. szukacie ciekawego miejsca na rowerową wycieczkę to ten zamek może Was zainteresować.
reklama

Zamek w Besiekierach w powiecie łęczyckim najprawdopodobniej powstał na przełomie XV i XVI wieku. Historykom ciężko dokładnie wskazać inicjatora jego budowy.

- Większość dostępnych źródeł wskazuje na jednego z stolników brzeskich – Wojciecha Sokołowskiego lub Mikołaja Sokołowskiego. Gdzieniegdzie możemy przeczytać, że inicjatorem budowy był wojewoda łęczycki Mikołaj Sokołowski. Niestety istnienie takiego urzędnika jest w żaden sposób niepotwierdzone. Być może, ta niespójność ma związek z błędnymi zapisami odnośnie stanowiska obejmowanego przez Mikołaja Sokołowskiego. Zdecydowanie więcej wiemy na temat kolejnych właścicieli warowni. Pod koniec XVI wieku należała ona do Andrzeja Batorego, który następnie przekazał ją swojej córce Zofii Batorównie. W tym czasie zamczysko przeszło tylko nieznaczny remont.  Dopiero kolejny właściciel, Jan Szymon Szczawiński, dokonał większej przebudowy zamku w połowie XVII wieku – relacjonuje portal polskazachwyca.pl.

W 1731 w majątku wybuchł pożar, co według źródeł historycznych przyspieszyło popadanie zamku w ruinę. W XVIII wieku ostatni właściciele odnotowani w dokumentach wyremontowali zamek, a budynek mieszkalny obniżyli o jedną kondygnację.

Zamek przez pewien czas pełnił funkcje magazynu. Było tak po opuszczeniu majątku przez ostatnich mieszkańców. Do popadania zamku w ruinę przyczyniły się kradzieże cegieł, kamieni itp.

Z zamkiem w Besiekierach – podobnie jak z podobnymi budowlami w Polsce – łączą się legendy. Jedna z nich mówi o Borucie. Pewien rycerz miał założyć się z diabłem, że wybuduje zamek bez użycia siekiery.

- Udało mu się, jednak nie wiedział o podstępie diabła – chłop, który zwoził kamienie potrzebne do budowy nazywany był Siekierka. Rycerz przegrał zakład i musiał oddać Borucie swoją duszę, a także zamek. Od tego zdarzenia miała się również wziąć nazwa miejscowości – Besiekiery – opisuje polskazachwyca.pl.

Z zamkiem wiąże się też historia o białej damie, która od czasu do czasu odwiedza ruiny. To zjawa córki Szczwińskich, która na co dzień ma przebywać we wsi Borysławice Zamkowe, lecz podczas ważnych wydarzeń miejscowym miało zdarzać się spotykać ją w Biesiekierach. Podobno można ją dostrzec w oknie wieży.

- Czym córka Szczawińskich zasłużyła sobie na los wiecznie potępionej? Według legendy nie chciała poślubić wybranego dla siebie kandydata. Za karę rodzina Szczawińskich zdecydowała się ją przewieźć do Borysławic Zamkowych. Nieszczęśliwa dziewczyna próbowała uciec przez okno, czyn ten skończył się jednak tragicznie. Odtąd zjawa snuje się w oczekiwaniu na swojego prawdziwego ukochanego – czytamy na wspomnianej wcześniej stronie internetowej.

Zamek w Besiekierach jest miejscem niezwykle malowniczym, chętnie odwiedzają do przeróżne wycieczki, czy rajdy rowerowe. Oprócz tego przy ruinach organizowane są m.in. turnieje rycerskie.

Obecnie wejście na teren ruin jest niemożliwe z uwagi na ich kiepski stan. Zamek swobodnie można jednak oglądać z zewnątrz z otaczających go terenów zielonych. Wokół budynku jest fosa, co ciekawe znajduje się przy niej niewielka plaża. Ruiny ze stałym lądem łączy drewniany pomost.

Poniżej nasze relacje i zdjęcia z innych ciekawych miejsc w okolicach Kutna:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama